Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hall i Boni ostrzegają: grozi nam demograficzny huragan

0
Podziel się:

Minister edukacji podkreśla potrzebę reform.

Hall i Boni ostrzegają: grozi nam demograficzny huragan
(kprm.gov.pl)

O nadchodzącym w ciągu najbliższych 10 lat niżu demograficznym i konieczności przygotowywania szkół na zagrożenia z tym związane mówili podczas 40. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP minister edukacji Katarzyna Hall i szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Michał Boni.

Dziś zakończyły się trzydniowe obrady blisko 300 delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego, którzy wybrali nowe władze ZNP i przyjęli program działań na najbliższe cztery lata.

_ - W ciągu 10 lat blisko o jedną trzecią spadnie liczba uczniów w gimnazjach, a następnie w szkołach ponadgimnazjalnych. Powstaje pytanie: czy ten huragan demograficzny zmiecie z powierzchni ziemi ok. jednej trzeciej szkół? Jak możemy się przed nim bronić? Na te pytania musimy sobie odpowiedzieć _ - mówiła minister edukacji do delegatów ZNP przedstawiając im dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Według GUS, w 2009 r. w Polsce było około 1,5 mln młodzieży w wieku 16-18 lat, czyli o ponad 190 tys. mniej (12 proc.) w porównaniu z 2005 r. W 2020 r. liczba ta spadnie do poziomu ok. 1 mln osób, czyli będzie mniejsza o 500 tys. w porównaniu z rokiem 2009 r. GUS prognozuje, że po roku 2020 liczba 1 mln młodzieży w wieku 16-18 lat utrzyma się na zbliżonym poziomie przynajmniej do 2030 r.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t46902.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/hall;otwiera;rok;szkolny;i;przypomina;o;podwyzkach,172,0,668332.html) Hall otwiera rok szkolny i przypomina o podwyżkach

Według Hall, niż demograficzny - o ile nie wprowadzi się zapobiegawczo zmian w oświacie - grozi zubożeniem oferty edukacyjnej i likwidacją miejsc pracy dla nauczycieli. Jak mówiła, MEN odbiera sygnały od samorządów, które przewidując zmniejszenie się liczby uczniów w szkołach, zastanawiają się nad cięciami we własnych budżetach, dotyczącymi prowadzenia szkół.

_ - I jest pytanie, jak pomóc samorządom w prowadzeniu rozsądnej polityki edukacyjnej. Jak ustawić oczekiwania i wymagania od szkół, żeby ta malejąca demografia nie była pokusą do redukowania jakości oferty edukacyjnej _ - zastanawiała się minister.

Według Hall, jednym z rozwiązań tego problemu będzie nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która umożliwi samorządom efektywniejsze zarządzanie oświatą. Chodzi o możliwość grupowania szkół, np. prowadzenie szkoły przedszkolno-podstawowej lub gimnazjalno-licealnej, branżowego centrum kształcenia zawodowego i ustawicznego lub centrum rozwoju edukacji.

_ - To może ocalić istnienie szkół z powodu niżu demograficznego _ - podkreśliła minister edukacji.

Także minister w kancelarii premiera Michał Boni przekonywał, że niż demograficzny to zjawisko, które wymaga m.in. zmian w systemie emerytalnym. _ - Dzisiaj w Polsce pracuje 15,5 mln ludzi. Emerytów łącznie z rencistami jest ok. 7 mln. Za 10 lat wskaźnik zatrudnienia będzie wyższy w porównaniu z obecnym o 10 proc. i będzie wynosił 70 proc. Ale liczbowo będzie nas pracowało tyle samo, czyli 15,5 mln osób, a emerytów i rencistów będzie 10,5 mln. I to jest problem, który musimy dostrzegać _ - powiedział Boni.

Jak podkreślił, nauczyciele są grupą, która ten problem rozumie najlepiej, ponieważ ich praca jest _ na styku międzypokoleniowym _. - _ Jeśli nie chcemy zafundować jakichś koszmarnych warunków życiowych przyszłym pokoleniom (...) to decyzje, w atmosferze dyskusji i dialogu, powinniśmy podejmować już dziś _ - dodał Boni.

W trakcie trzydniowych obrad jubileuszowego Zjazdu na prezesa ponownie wybrano Sławomira Broniarza. Będzie to jego czwarta kadencja, która potrwa do 2014 r.

Raport Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)