Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Handzlik: Polska i Czechy strategicznymi partnerami europejskimi

0
Podziel się

Zakończona w piątek dwudniowa wizyta prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Pradze
potwierdziła, że Polska i Republika Czeska są strategicznymi europejskimi partnerami m.in. w
sprawach bezpieczeństwa - powiedział dziennikarzom prezydencki minister Mariusz Handzlik.

bEiQcAnF

Zakończona w piątek dwudniowa wizyta prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Pradze potwierdziła, że Polska i Republika Czeska są strategicznymi europejskimi partnerami m.in. w sprawach bezpieczeństwa - powiedział dziennikarzom prezydencki minister Mariusz Handzlik.

Pobyt Lecha Kaczyńskiego w Pradze był jego pierwszą wizytą państwową w 2010 roku.

Handzlik poinformował, że rozmowa prezydenta z czeskim premierem Janem Fischerem koncentrowała się m.in. wokół spraw związanych z polsko-czeską współpracą w Unii Europejskiej. "Istotne jest dzisiaj to, aby Polska i Czechy ugruntowały swoją pozycję, swój sukces w Unii, tzn. wzięły większą odpowiedzialność za przyszłość Wspólnoty" - zaznaczył.

bEiQcAnH

Zwrócił uwagę, że obu krajom zależy na tym, aby europejska solidarność w kwestiach dobrobytu wyrażała się daniem nowym krajom członkowskim szansy nadrobienia strat spowodowanych okresem komunizmu, co pozwoli im czuć się pełnoprawnymi członkami Unii.

"UE nie będzie tylko Wspólnotą zamożnych, silnych państw, ale będzie Unią równych partnerów, którzy w równym stopniu dbają o przyszłość Wspólnoty, jak i interesy swoich państw" - mówił.

Kolejnym tematem rozmów polityków była przyszłość Sojuszu Północnoatlantyckiego, co do którego - jak mówił Handzlik - zgodzili się, że pozostaje on najważniejszym systemem obronnym dla Polski i Czech.

"Musimy robić wszystko co możliwe, by doprowadzić Sojusz do takiego stanu, w którym my - Polacy i Czesi - będziemy pewni, iż sprawy bezpieczeństwa są zawsze priorytetem również dla wszystkich członków NATO" - powiedział.

bEiQcAnN

Jak mówił, politycy zwrócili także uwagę na potrzebę rewitalizacji współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. "Grupa Wyszehradzka osiągnęła swoje zamierzone cele, którymi były pełna integracja Polski, Republiki Czeskiej, Słowacji i Węgier z UE i NATO" - oświadczył.

Zarówno polski prezydent, jak i czeski premier zgodzili się co do tego, iż należy konsekwentnie rozwijać współpracę turystyczną, kulturalną między krajami - zaznaczył Handzlik. Wyrazem tego - jak dodał - było przyznanie przez Lecha Kaczyńskiego czeskiemu ministrowi kultury Vaclavowi Riedlbauchowi Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Zasługi RP.

Joanna Kotowicz (PAP)

joko/ mc/ mow/

bEiQcAoi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)