Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Historia wagi ciężkiej" - wystawa Christiana Jankowskiego w CSW

0
Podziel się:

Pierwszą w Polsce wystawę twórczości niemieckiego artysty Christiana
Jankowskiego będzie można oglądać od soboty w Centrum Sztuki Współczesnej. Jej tytuł - "Historia
wagi ciężkiej" - to także nazwa nowego projektu artysty, w którym udział wzięli polscy atleci.

Pierwszą w Polsce wystawę twórczości niemieckiego artysty Christiana Jankowskiego będzie można oglądać od soboty w Centrum Sztuki Współczesnej. Jej tytuł - "Historia wagi ciężkiej" - to także nazwa nowego projektu artysty, w którym udział wzięli polscy atleci.

Ekspozycja jest retrospektywnym pokazem najwybitniejszych dzieł Jankowskiego z lat 1992-2012, ale jej centralnym punktem jest najnowsza praca, przygotowana specjalnie na wystawę w Centrum Sztuki Współczesnej-Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

W projekcie "Historia wagi ciężkiej" ("The Heavy-Weight History") zaproszeni do projektu Jankowskiego sportowcy - polscy ciężarowcy - zostali poproszeni przez artystę, aby siłą swoich mięśni unieśli na chwilę wybrane warszawskie pomniki nad ziemię. Podniesiono pomnik Ludwika Waryńskiego, pomnik Syrenki na Starym Mieście oraz figurę żołnierza z Pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni (Pomnik Czterech Śpiących). Podjęto także próby uniesienia pomników Willy'ego Brandta i Ronalda Regana.

Materiał fotograficzny i filmowy z tych zmagań zaprezentowany zostanie w CSW razem z innymi pracami Jankowskiego.

Christian Jankowski tłumaczył na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie, że podniesienie warszawskich monumentów ma być w jakimś sensie symbolicznym wskazaniem, że przełomowe momenty w historii zdarzają się właśnie za sprawą ludzi i ich siły, a jeżeli chcemy mieć wpływ na naszą zbiorową rzeczywistość, powinniśmy brać sprawy w "swoje ręce".

Jankowski zwrócił uwagę, że bardzo zależało mu na tym, żeby w jednej pracy połączyć historię, sztukę i kompletnie odmienną od nich estetykę. "Takim odrębnym światem jest świat sportu - stąd pomysł zaproszenia sportowców, którzy pomagają nam spojrzeć na historię pod zupełnie innym kątem. W podręcznikach szkolnych historia ciągle pokazywana jest jednowymiarowo, a kiedy doprowadzamy do tego typu konfrontacji historii i sportu, możemy nadać jej nowy wymiar" - uznał.

Źródłem inspiracji dla Jankowskiego był gest wykonany przez kanclerza RFN Willy'ego Brandta, który 7 grudnia 1970 r. uklęknął pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. "Gesty mówią więcej niż słowa - i to też chciałem powiedzieć swoją nową pracą" - przyznał Jankowski.

Sztangista, olimpijczyk Grzegorz Kleszcz, który wziął udział w projekcie podkreślił, że było to dla niego niezwykłe przeżycie. "Interesująca przygoda, choć momentami także ryzykowna. Pomnik Syrenki podnosiliśmy na podeście, w czasie deszczu" - wspominał. Oprócz Kleszcza, w projekt zaangażowani byli też inni ciężarowcy: Daniel Dołęga, Robert Dołęga, Jarosław Daniluk, Bogdan Anczarski, Kacper Wiejak, Marcin Laśkiewicz, Kamil Kanas, Rafał Kanas, Andrzej Kowalczykow i Mirosław Kowalczykow.

Praca "Historia wagi ciężkiej" po prezentacji w CSW Zamek Ujazdowski Warszawie zostanie pokazana m.in. w Bundeskunsthalle w Bonn oraz w Centrum Sztuki Współczesnej w Tel Avivie.

Na wystawie Jankowskiego w CSW będzie można zobaczyć także starsze prace artysty, m.in. "Polowanie" (1992), które jest rejestracją performansu artysty polującego z łukiem i strzałami na produkty codziennego użytku w supermarkecie. "Kunstmarket TV" (2008) to praca zrealizowana z udziałem profesjonalistów sprzedających przez telewizję produkty komercyjne. Tym razem w identycznej konwencji reklamowali i zachęcali do zakupu dzieł sztuki współczesnej znanych artystów.

Zobaczyć będzie można także instalację "Chińscy Malarze" (2007/8), składającą się z obrazów namalowanych przez chińskich kopistów z miasta Dafen, skąd pochodzi ponad 60 procent wszystkich znajdujących się na rynku tanich, olejnych kopii mistrzów światowego malarstwa oraz pracę wideo "Casting Jesus" (2011) - profesjonalny casting na najlepszego aktora, który mógłby się wcielić w rolę Jezusa, przeprowadzony z udziałem przedstawiciela Watykanu.

Christian Jankowski (1968) mieszka i pracuje w Berlinie. Jego prace wideo, filmy i instalacje były prezentowane na wielu wystawach na całym świecie, m.in. na: Biennale di Venezia (Wenecja, 1999), The Whitney Biennale w Whitney Museum of American Art (Nowy Jork, 2002), Sydney Biennale (2010), Sala de Arte Publico Siqueiros (Meksyk, 2012). (PAP)

agz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)