Notowania

polska
25.11.2009 13:44

Historycy odnowili i zinwentaryzowali polskie groby w Afryce

Grobowce na trzech polskich cmentarzach w Afryce zostały odnowione i zinwentaryzowane przez ekspedycję historyczną z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Na cmentarzach pochowano polskich uchodźców z czasów II wojny światowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Grobowce na trzech polskich cmentarzach w Afryce zostały odnowione i zinwentaryzowane przez ekspedycję historyczną z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Na cmentarzach pochowano polskich uchodźców z czasów II wojny światowej.

Szef misji badawczej dr Hubert Chudzio poinformował podczas środowej konferencji, że wyprawa, która odbyła się na przełomie października i listopada, odwiedziła trzy polskie nekropolie: w Tengeru pod Kilimandżaro w Tanzanii (149 grobów) oraz na półwyspie Koja nad Jeziorem Wiktorii (97 pochówków) i w Masindi u źródeł Nilu w Ugandzie (ok. 50 nagrobków).

"Stworzyliśmy bardzo dokładną dokumentację fotograficzną i filmową tych cmentarzy, narysowaliśmy ich plany i ponumerowaliśmy grobowce. W sumie opisaliśmy około 300 grobów" - zaznaczył Chudzio.

Dodał, że członkowie 6-osobowej misji badawczej podczas tygodniowych pobytów na każdym z cmentarzy starali się odnowić i wyremontować najbardziej zniszczone nagrobki. Na pierwszej z nekropolii wyremontowano ok. 20 nagrobków, w tym trzy całkowicie zniszczone podczas niedawnej burzy. Nad Jeziorem Wiktorii, gdzie po polskim cmentarzu został jedynie obelisk postawiony przez misjonarza, historycy go odnowili i przywrócili pierwotny napis "Zmarli Polacy w drodze do Ojczyzny". Trzeci cmentarz u źródeł Nilu był najlepiej zachowany; działa przy nim nawet kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej.

W dniu Wszystkich Świętych członkowie wyprawy zapalili świeczki na polskim cmentarzu i uczestniczyli we mszy odprawionej przez polskiego misjonarza.

Wyprawę grupy studentów historii wspierał wojewoda małopolski, z którym współpracują oni przy opracowywaniu Małopolskiej Internetowej Bazy Grobów Wojennych. Informacje zebrane podczas afrykańskiej podróży zostaną zamieszczone w specjalnej zakładce w internetowej bazie grobów wojennych.

Dr Hubert Chudzio przypomniał, że pomysł wyprawy do Afryki zrodził się już dwa lata temu, kiedy to krakowscy studenci na zlecenie wojewody Jerzego Millera zaczęli poszukiwanie i ewidencjonowanie grobów wojennych w Małopolsce. Ekspedycja pod hasłem "Z mrozów Syberii pod słońce Afryki" zapoczątkowała szerszy projekt poświęcony wędrówkom polskich zesłańców na Syberię w czasie II wojny światowej.

Poprzez wyjazd do Afryki studenci chcieli przypomnieć historie Polaków, którzy w czasie II wojny światowej zostali zesłani na Syberię, a po powstaniu armii gen. Władysława Andersa wraz z wojskiem wyszli z Rosji Sowieckiej i dotarli m.in. do kolonii angielskich w Afryce.

Kobiety i dzieci oraz mężczyźni niezdolni do służby wojskowej, ratując się przed niewolą sowiecką, kierowali się do różnych części świata. Do brytyjskich kolonii w Afryce dotarło około 20 tys. Polaków. W Afryce wschodniej i południowo-wschodniej założono w sumie 22 polskie osiedla, największe z nich liczyły po kilka tysięcy mieszkańców i dysponowały własnymi szkołami, szpitalami, kościołami. Osiedla funkcjonowały do początku lat 50., a niewielka część z ich mieszkańców została w Afryce do dzisiaj.

Po polskich osadach pozostały cmentarze, na których spoczywa kilkaset osób. Niektórymi z nich opiekują się zakonnicy, inne są niemal całkiem zapomniane. (PAP)

rgr/ abe/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz