Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hiszpania: Ashton zamierza odwiedzić Strefę Gazy

0
Podziel się:

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton podczas zaplanowanej na
ten miesiąc podróży na Bliski Wschód zamierza odwiedzić również rządzoną przez Hamas Strefę Gazy.
Chce w ten sposób bardziej zaangażować UE w rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton podczas zaplanowanej na ten miesiąc podróży na Bliski Wschód zamierza odwiedzić również rządzoną przez Hamas Strefę Gazy. Chce w ten sposób bardziej zaangażować UE w rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

"Dostarczamy olbrzymie ilości pomocy do Gazy i chcę upewnić się, że widać płynące z niej korzyści" - oświadczyła Ashton w rozmowie z dziennikarzami podczas kończącego się w sobotę nieformalnego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych w hiszpańskiej Kordobie.

Ashton, która od grudnia sprawuje funkcję wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE, w połowie marca planuje wizytę w Izraelu, Egipcie, Syrii i Jordanii. Ma też nadzieję, że dostanie pozwolenie na wizytę w rządzonej przez palestyński Hamas Strefie Gazy, na co zazwyczaj nie zgadza się Izrael.

W ubiegłym tygodniu udało się to szefowi irlandzkiej dyplomacji Michealowi Martinowi, który był pierwszym ministrem spraw zagranicznych UE w tym regionie od ponad roku. W piątek zaapelował on, by naciskać na zniesienie izraelskiej blokady Gazy.

Unijni ministrowie spraw zagranicznych mają rozważyć w Kordobie jaką rolę może odegrać UE w izraelsko-palestyńskich negocjacjach pokojowych.

"Powinniśmy być realistami w sprawie bliskowschodniego procesu pokojowego, ale nie cynikami. Unia Europejska powinna odegrać dużo istotniejszą rolę niż w poprzednich latach" - przekonuje szef fińskiego MSZ Alexander Stubb.

Ashton oświadczyła, że UE jest skupiona na wspieraniu palestyńskich władz w budowie instytucji państwowych i chce pomóc USA mediacjach bliskowschodnich.

Zdaniem europejskich dyplomatów UE skoncentruje się na zebraniu poparcia dla rozmów pokojowych w krajach arabskich.

Izrael objął Strefę Gazy ścisłą blokadą, gdy radykalny Hamas przejął kontrolę nad tym terytorium w czerwcu 2007 roku, wypierając z niego umiarkowany ruch Fatah, kierowany przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Izrael wpuszcza do enklawy jedynie transporty z podstawową pomocą humanitarną. W blokadzie uczestniczy również Egipt, choć zarazem pośredniczy w rozmowach o pojednaniu między Fatahem i Hamasem.

Unia Europejska przekazała w ubiegłym roku na terytoria palestyńskie pomoc wartą ponad 440 milionów euro, co sprawia, że jest ona jednym z największych darczyńców dla zniszczonej w wyniku izraelskiej inwazji z 2008 roku Gazy.(PAP)

keb/ kar/

5804394

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)