Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hiszpania: Inauguracja programu kulturalnego polskiej prezydencji

0
Podziel się:

Uroczystym koncertem "Głosy gór" zainaugurowano w scenerii Pałacu
Królewskiego w Madrycie program kulturalny polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej -
poinformował we wtorek Instytut Polski w Madrycie.

Uroczystym koncertem "Głosy gór" zainaugurowano w scenerii Pałacu Królewskiego w Madrycie program kulturalny polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej - poinformował we wtorek Instytut Polski w Madrycie.

Inauguracja odbyła się w ramach trwającego do końca sierpnia Letniego Festiwalu Veranos de la Villa, należącego do najważniejszych wydarzeń kulturalnych w hiszpańskiej stolicy.

W koncercie wzięli udział m.in. wybitny polski pianista specjalizujący się w muzyce Chopina, Janusz Olejniczak, oraz 16 muzyków młodego pokolenia, w tym zespół Zakopower z liderem Sebastianem Karpielem-Bułecką, Atom String Quartet, Jan Smoczyński, Jan Młynarski i Michał Baran.

Hiszpańska publiczność miała okazję podziwiać oryginalne połączenie dwóch różnych nurtów muzycznych - ludowego i klasycznego.

Wykonano m.in. kilka fragmentów wybranych z twórczości trzech wybitnych kompozytorów związanych z Tatrami i muzyką górali podhalańskich: Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara.

Hiszpanie tłumnie przybyli na koncert i nagrodzili polskich muzyków owacjami na stojąco.

"Hiszpanie byli zafascynowani polską muzyką i magicznym miejscem, jakim są Tatry" - powiedziała PAP koordynatorka projektów Instytutu Polskiego w Madrycie, Agnieszka Lisowska.

Koncertowi towarzyszyła wystawa fotografii pochodzących z trzech autorskich albumów kompozytora Mieczysława Karłowicza oraz skany ze szklanych negatywów udostępnionych przez Centralną Bibliotekę Górską PTTK w Krakowie.

Koncert został zorganizowany przez Teatr Wielki Operę Narodową w Warszawie oraz Instytut Polski w Madrycie.

Grażyna Opińska (PAP)

opi/ ksaj/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)