Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hiszpania: Mniej pielgrzymów z Polski na Światowych Dniach Młodzieży

0
Podziel się:

Od 18 do 20 tys. pielgrzymów z Polski bierze udział w trwających od wtorku
Światowych Dniach Młodzieży (ŚDM) w Madrycie. To o wiele mniej od spodziewanych 50 tys. -
powiedział w środę PAP ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego.

*Od 18 do 20 tys. pielgrzymów z Polski bierze udział w trwających od wtorku Światowych Dniach Młodzieży (ŚDM) w Madrycie. To o wiele mniej od spodziewanych 50 tys. - powiedział w środę PAP ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego. *

Oficjalnie zarejestrowało się tylko 12 tys. Polaków; reszta przyjechała na własną rękę - grupami lub indywidualnie. "Zajmujemy jakieś 9. miejsce pod względem liczby uczestników, którzy przybyli do Madrytu ze 193 krajów świata" - sprecyzował.

Na znacznie mniejszy udział Polaków wpłynęły koszty przyjazdu i pobytu w Hiszpanii. Pełny tzw. pakiet pielgrzyma, czyli tygodniowe skromne zakwaterowanie i wyżywienie w Madrycie kosztuje (ze zniżką) ok. 200 euro. Do tego trzeba jednak doliczyć koszty przelotu samolotem lub dojazdu autokarem. Średni koszt całkowity udziału w ŚDM wynosi równowartość 3 tys. złotych od osoby; to za wiele w dobie kryzysu - wskazał ks. Suchodolski.

Wiele hiszpańskich parafii pobierało od pielgrzymów dodatkowe opłaty, nawet w wysokości 50 euro, podczas tzw. Dni w diecezjach poprzedzających ŚDM - dodał. W Dniach w diecezjach uczestniczyło ok. 6 tysięcy Polaków.

Koordynacją udziału polskich grup zajmuje się Polska Kwatera ŚDM, mieszcząca się w północno-wschodniej dzielnicy Madrytu, Vicalvaro. Podczas ŚDM kwatera czynna jest 24 godziny na dobę, aby w razie potrzeby pomagać polskim pielgrzymom.

Część polskich grup zakwaterowana jest właśnie w Vicalvaro, a w okolicznych kościołach głoszone są katechezy w języku polskim.

"Wybraliśmy Vicalvaro m.in. ze względu na nieocenioną pomoc ze strony mieszczącej się tutaj organizacji polonijnej +Klub Wawel+, której prezes Tomasz Wiśniewski bardzo nam pomaga w sprawach organizacyjnych" - powiedziała Anna Milewska, pracownik ŚDM.

Budynek, w którym znajduje się Polska Kwatera, udostępnił nam samorząd lokalny, bardzo życzliwy ŚDM - dodała.

Najczęstszymi problemami, z którymi borykają się pracownicy Kwatery, są kradzieże i problemy z zakwaterowaniem pielgrzymów.

"Uczestnicy zwracają się do nas, gdy zostaną okradzieni z pieniędzy, dokumentów czy urządzeń elektronicznych" - powiedziała Milewska. "Są także problemy z zakwaterowaniem, gdyż strona hiszpańska nie w każdym wypadku wywiązała się z zapewnienia lokum w ramach +pakietu pielgrzyma+. Wtedy interweniujemy i zwykle otwierane są nowe szkoły, w których pielgrzymi mogą spać, albo księża zabierają ich do swoich parafii" - dodała.

"Do Madrytu przybyło ponad milion pielgrzymów, w tym 450 tys. zarejestrowanych cudzoziemców, więc nawet przy najdoskonalszej organizacji nie wyeliminuje się wszystkich problemów - podkreśliła Milewska. - Pielgrzymi muszą być przygotowani na trudy pielgrzymowania".

W czwartek w Polskiej Kwaterze odbędzie się spotkanie madryckiej Polonii z biskupami i kardynałami, którzy przybyli z Polski. Na spotkaniu zapowiedzieli swoją obecność m.in. kardynał Stanisław Dziwisz i ambasador RP w Madrycie, Ryszard Schnepf.

Grażyna Opińska (PAP)

opi/ ksaj/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)