Notowania

wiadomości
12.05.2011 08:07

Hiszpania: Mniejsza liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi

Osiem, a nie dziesięć osób zginęło w środowym trzęsieniu ziemi o sile 5,2 w skali Richtera, które nawiedziło miasto Lorca w prowincji Murcja w południowo-wschodniej Hiszpanii - wynika z najnowszych informacji władz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Osiem, a nie dziesięć osób zginęło w środowym trzęsieniu ziemi o sile 5,2 w skali Richtera, które nawiedziło miasto Lorca w prowincji Murcja w południowo-wschodniej Hiszpanii - wynika z najnowszych informacji władz.

Wszystkie ofiary śmiertelne to Hiszpanie: trzy kobiety, w tym jedna w ciąży, czterech mężczyzn i 14-letni chłopiec. Ponad 160 ludzi odniosło obrażenia; dwie osoby są w stanie krytycznym.

W Lorce odnotowano poważne straty materialne: zawaliło się kilka budynków, a wiele popękało. Uszkodzeniu uległ m.in. historyczny zamek, runęła też wieża miejscowego kościoła. Kilkadziesiąt osób z personelu i pacjentów miejscowego szpitala zostało rannych i przewieziono ich do innych ośrodków medycznych. Ewakuowano też dom starców.

W miasteczku zapanował chaos, doszło do paniki. Do tej pory odnotowano ponad 20 wstrząsów wtórnych, w tym o sile 3,1 w skali Richtera.

Rząd Hiszpanii wysłał na miejsce katastrofy wojskową jednostkę ratunkową, złożoną z 350 żołnierzy, którzy w nocy ze środy na czwartek przeszukiwali zrujnowane bądź uszkodzone domy i udzielali pomocy poszkodowanym.

Co najmniej 20 tys. mieszkańców Lorki w obawie przed wstrząsami wtórnymi spędziło noc pod gołym niebem m.in. na udostępnionym przez lokalne władze terenie targowym.

Rada miasta ogłosiła stan alarmowy. Burmistrz Francisco Jodar zwrócił się do pobliskich miejscowości o dostarczenie wody, żywności, koców i materacy dla poszkodowanych. W całej gminie zawieszono w czwartek zajęcia szkolne aż do odwołania, gdyż trzeba sprawdzić stan wszystkich budynków.

Nadal częściowo zamknięta pozostaje autostrada A-7 w kierunku Andaluzji. W pobliżu Lorki runęły dwa wiadukty, popękały nawierzchnie dróg i autostrad; nie kursują pociągi.

W czwartek rano do Lorki udaje się wicepremier i minister spraw wewnętrznych Alfredo Perez Rubalcaba oraz minister obrony Carme Chacon Piqueras. Rząd Hiszpanii zapewnił o gotowości udzielenia wszelkiej pomocy potrzebującym i czasowo zawiesił kampanię przed wyborami samorządowymi, które odbędą się 22 maja.

Środowe trzęsienie ziemi było jednym z najsilniejszych odnotowanych dotychczas w Murcji, należącej do najbardziej sejsmicznych regionów Hiszpanii.

Epicentrum miało miejsce w górach Tercia, kilka kilometrów na wschód od Lorki. Było odczuwalne także w stolicy regionu, Murcji, a nawet w Almerii, Maladze, Grenadzie i Sewilli.

Z Madrytu Grażyna Opińska (PAP)

opi/ ap/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz