Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hiszpania popiera starania Serbii o wejście do UE

0
Podziel się:

Hiszpański premier Jose Luis Rodriguez
Zapatero powiedział w poniedziałek, że popiera ambicje Serbii do
członkostwa w Unii Europejskiej. Przypomniał też, że Hiszpania nie
uznaje niepodległości Kosowa.

Hiszpański premier Jose Luis Rodriguez Zapatero powiedział w poniedziałek, że popiera ambicje Serbii do członkostwa w Unii Europejskiej. Przypomniał też, że Hiszpania nie uznaje niepodległości Kosowa.

"Postrzegamy Serbię jako kandydatkę do wstąpienia do UE" - oświadczył Zapatero na wspólnej konferencji prasowej z serbskim prezydentem Borisem Tadiciem. Tadić składa dwudniową wizytę Hiszpanii.

Szef hiszpańskiego rządu powiedział też, że "wobec jednostronnego ogłoszenia niepodległości terytorium Kosowa, stanowisko Hiszpanii polega na nieuznawaniu" tej decyzji.

Hiszpania będzie przewodniczyć UE w pierwszym półroczu przyszłego roku.

Tadić podziękował hiszpańskiemu rządowi, mówiąc, iż bez jego poparcia dążenie Serbii do integracji z UE byłoby "praktycznie niemożliwą misją".

"Serbia nie wyrzeka się obrony integralności swego terytorium (...) na drodze prawnej i dyplomatycznej i nigdy nie uzna niepodległości Kosowa" - zaznaczył serbski prezydent.

Serbia zamierza zgłosić swoją kandydaturę do integracji z UE w 2009 roku, co będzie początkiem długiego procesu.

Umowa o Stabilizacji i Stowarzyszeniu z Unią Europejską, podpisana w kwietniu zeszłego roku, nie weszła w życie, ponieważ kraje unijne, głównie Holandia, domagają się od Belgradu "pełnej współpracy" z Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii (MTKJ).

Hiszpania podjęła "działania, by Holandia zmniejszyła swoją rezerwę" wobec Serbii - powiedział przy okazji spotkania z serbskim ministrem spraw zagranicznych Vukiem Jeremiciem szef hiszpańskiej dyplomacji Miguel Angel Moratinos.

Zapatero z zadowoleniem powitał "istotną poprawę we współpracy" Belgradu z MTKJ, która "doprowadziła do aresztowania szefa bośniackich Serbów (Radovana) Karadżicia" w lipcu ub.r. w Belgradzie.

Madryt apeluje jednak do Serbii o "kontynuowanie współpracy z MTKJ", aby doprowadzić do szybkiego ujęcia byłego dowódcy wojsk Serbów bośniackich generała Ratko Mladicia i byłego przywódcy Serbów chorwackich Gorana Hadżicia.

Niepodległość Kosowa, proklamowaną jednogłośnie 17 lutego zeszłego roku, uznało 55 państw, w tym USA i 22 z 27 krajów UE. (PAP)

klm/ mc/ 3167, 4840, arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)