Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hiszpania pozbywa się pomników dyktatora

0
Podziel się

Usunięto ostatni pomnik konny generalissimusa Francisco Franco.

Hiszpania pozbywa się pomników dyktatora
(RichieC/CC/Flickr)
bEiXIBNh

Usunięto ostatni pomnik konny generalissimusa Francisco Franco, który znajdował się w graniczącej z Marokiem byłej hiszpańskiej enklawie Melilli - poinformowały lokalne władze.

Pomnik usunięto w środę zgodnie z _ Ustawą o pamięci historycznej _ z 2007 roku, która nałożyła na władze miejskie obowiązek pozbycia się publicznych symboli dyktatury Franco, w tym przemianowania ulic nazwanych imieniem jego lub któregoś z generałów walczących wraz z nim w hiszpańskiej wojnie domowej 1936-1939.

Przy fortecy w pobliżu portu nadal stoi inny kontrowersyjny pomnik dyktatora, co czyni z Melilli ostatnie hiszpańskie miasto, w którym na widok publiczny wystawiony jest monument upamiętniający Franco.

bEiXIBNj

Władze Melilli sprzeciwiają się usunięciu pomnika, twierdząc, że nie podlega on ustawie z 2007 roku. Ich zdaniem, nie był on hołdem na cześć dyktatora, który rządził Hiszpanią przez prawie cztery dekady, lecz upamiętnieniem zasług Franco w obronie enklawy przed rebeliantami marokańskimi w 1921 roku.

Po dojściu do władzy w 2004 roku premier Jose Luis Rodriguez Zapatero ogłosił, że zamierza _ zwrócić godność i przywrócić pamięć _ o więźniach oraz osobach, które doświadczyły represji lub zginęły podczas hiszpańskiej wojny domowej albo w jej następstwie.

bEiXIBNK
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)