Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hiszpania przyznała obywatelstwo rodzinie kubańskiego opozycjonisty

0
Podziel się

Rząd Hiszpanii poinformał w piątek o przyznaniu obywatelstwa tego kraju
żonie i dwojgu dzieciom znanego kubańskiego działacza opozycyjnego, laureata Nagrody Sacharowa w
2002 r. Oswaldo Paya, który zginął w lipcu ub. roku w wypadku samochodowym.

bEpCDIeZ

Rząd Hiszpanii poinformał w piątek o przyznaniu obywatelstwa tego kraju żonie i dwojgu dzieciom znanego kubańskiego działacza opozycyjnego, laureata Nagrody Sacharowa w 2002 r. Oswaldo Paya, który zginął w lipcu ub. roku w wypadku samochodowym.

Kubański dysydent miał hiszpańskie obywatelstwo od kwietnia 2009 roku i wyraził pragnienie, aby uzyskała je również jego rodzina. Blisko związany z Hiszpanią więzami rodzinnymi, miał tam wielu przyjaciół i zwolenników politycznych.

Hiszpańskie Ministerstwo Sprawiedliwości, które wystąpiło o naturalizowanie rodziny opozycjonisty w tym kraju (żony Ofelii Acevedo Maura oraz syna Jose i córki Rosy), napisało w uzasadnieniu wniosku, że Oswaldo Paya był jednym z najwybitniejszych obrońców praw człowieka i podstawowych swobód demokratycznych na Kubie.

bEpCDIfb

Nagrodę Sacharowa przyznaną przez Parlament Europejski otrzymał on w uznaniu zasług przy tworzeniu pokojowego ruchu obywatelskiego na rzecz zmian w konstytucji kubańskiej, działającego pod nazwą Projekt Varela.

Według orzeczenia kubańskiego sądu sprawcą wypadku, w którym zginął Osvaldo Paya był lider organizacji młodzieżowej hiszpańskiej Partii Ludowej, Angel Carromero. Po wydaniu wyroku skazującego na Kubie, powrócił on do Hiszpanii, gdzie korzysta z warunkowego zwolnienia od odbywania kary.

Każdy cudzoziemiec, który uzyska hiszpańskie obywatelstwo, musi złożyć przysięgę na wierność królowi i konstytucji oraz zrezygnować z poprzedniego obywatelstwa. Warunek, jakim jest zrzeczenie się poprzedniego obywatelstwa, nie dotyczy jednak obywateli byłych kolonii hiszpańskich w Ameryce Łacińskiej, Filipin, Andory, Gwinei Równikowej i Portugalii. (PAP)

ik/ ro/

bEpCDIfh

14782625

bEpCDIfC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)