Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hiszpania: Reforma prawa pracy ma ułatwić zatrudnianie młodzieży

0
Podziel się:

Rząd hiszpański na nadzwyczajnym piątkowym posiedzeniu przedłużył
dopuszczalny okres zawierania umów o pracę na czas określony oraz wprowadził inne zmiany w prawie
pracy w celu zmniejszenia 45-procentowego bezrobocia wśród młodzieży.

Rząd hiszpański na nadzwyczajnym piątkowym posiedzeniu przedłużył dopuszczalny okres zawierania umów o pracę na czas określony oraz wprowadził inne zmiany w prawie pracy w celu zmniejszenia 45-procentowego bezrobocia wśród młodzieży.

Zgodnie z dotychczasowym hiszpańskim ustawodawstwem, pracownik, który w okresie 30-miesięcznym podpisał z pracodawcą umowy o pracę na łączny okres 24-miesięcy, nie mógł zawrzeć kolejnej tego rodzaju umowy. Następna umowa zawarta z danym pracodawcą musiała już być umową na czas nieokreślony.

Rząd premiera Jose Luisa Rodrigueza Zapatero postanowił w piątek zawiesić działanie tego przepisu do końca 2013 roku.

Minister pracy Valeriano Gomez, odpowiadając w piątek na krytykę wprowadzonej zmiany, oświadczył: "Wolimy mieć pracownika czasowo zatrudnionego niż bezrobotnego".

Dla młodych ludzi od 16. do 25. roku życia, a "przejściowo" również dla osób do 30. roku życia rząd postanowił wprowadzić nowy rodzaj umów o pracę. Nazwane "umowami formacyjno-szkoleniowymi" będą mogły być zawierane na rok z możliwością przedłużenia o następny rok, podczas gdy dotychczas podobne umowy wolno było zawierać najwyżej na 6 miesięcy.

Wysokość wynagrodzenia z tytułu tego rodzaju umów zostanie określona na podstawie umowy zbiorowej.

Dzień pracy dla młodych ludzi podpisujących te umowy będzie o 25 proc. krótszy od normalnej dniówki.

Przedsiębiorstwa zatrudniające pracowników na podstawie "umów formacyjno-szkoleniowych" będą zwolnione całkowicie lub w 75 proc. (zależnie od wielkości) od odprowadzania z tego tytułu składek ubezpieczeniowych.

Na mocy piątkowej decyzji rządu hiszpańskiego o 6 miesięcy zostało przedłużone funkcjonowanie programu pomocy finansowej i szkolenia zawodowego dla bezrobotnych, którzy utracili prawo do zasiłku. Przez dalsze pół roku będą otrzymywali pomoc w wysokości 400 euro miesięcznie.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi Hiszpania nie poszła za przykładem Włoch i rząd Zapatero nie podwyższył podatku od najwyższych dochodów indywidualnych. (PAP)

ik/ mc/

9658560

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.