Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hiszpania: Sąd oddalił sprawę o korupcję przeciwko sędziemu Garzonowi

0
Podziel się

Hiszpański Sąd Najwyższy oddalił w poniedziałek sprawę o korupcję
przeciwko słynnemu sędziemu Baltasarowi Garzonowi z powodu przedawnienia. W zeszłym tygodniu sędzia
został pozbawiony prawa wykonywania zawodu na 11 lat za przekroczenie uprawnień.

bCZsrWaJ

Hiszpański Sąd Najwyższy oddalił w poniedziałek sprawę o korupcję przeciwko słynnemu sędziemu Baltasarowi Garzonowi z powodu przedawnienia. W zeszłym tygodniu sędzia został pozbawiony prawa wykonywania zawodu na 11 lat za przekroczenie uprawnień.

Garzonowi, zwanemu na świecie łowcą dyktatorów, zarzucano, że za wykłady na uczelni w USA przyjmował honoraria sponsorowane przez firmy hiszpańskie, które były uwikłane w sprawy sądowe z jego udziałem. Sędzia zaprzeczał tym oskarżeniom. Sąd Najwyższy uznał, że zarzuty uległy przedawnieniu, bo wysunięto je w 2009 roku, trzy lata po tym, jak Garzon miał przyjmować kwestionowane kwoty.

Sprawa o korupcję była jedną z trzech wytoczonych sędziemu. Garzon czeka teraz na werdykt w kolejnym procesie, najbardziej kontrowersyjnym. Jest w nim oskarżony o przekroczenie uprawnień podczas śledztwa, które wszczął w 2008 r. w sprawie zbrodni frankizmu. Garzon chciał wyjaśnić losy ponad 100 000 przeciwników gen. Francisco Franco wymordowanych pod koniec wojny domowej (1936-39) i w ciągu kilku lat po jej zakończeniu.

Akt oskarżenia zarzuca mu, że naruszył ustawę o amnestii z 1977 r., która uwalniała od kary za wspomniane czyny jako zgodne z prawem obowiązującym za czasów dyktatury Franco.

bCZsrWaL

W zeszłym tygodniu Sąd Najwyższy orzekł odsunięcie Garzona od zawodu na 11 lat za przekroczenie uprawnień w toku śledztwa w sprawie słynnej w 2009 r. afery korupcyjnej "Guertel". Dotyczyła ona siatki podejrzanej o przekupywanie polityków rządzącej obecnie Partii Ludowej. Sąd Najwyższy ocenił, że Garzon bezprawnie zarządził podsłuch rozmów telefonicznych oskarżonych z ich obrońcami.

Zakaz wykonywania zawodu może zakończyć ostatecznie karierę 56-letniego sędziego.

Garzon, były sędzia hiszpańskiego Sadu Krajowego, zyskał międzynarodowy rozgłos m.in. dzięki spowodowaniu w 1998 r. aresztowania byłego dyktatora Chile (1973-1990) gen. Augusto Pinocheta, ściganiu sprawców chińskich zbrodni w Tybecie oraz inicjatywie ścigania Osamy bin Ladena, co przypominały w związku z wyrokiem hiszpańskiego Sądu Najwyższego media europejskie i amerykańskie. (PAP)

awl/ kar/

bCZsrWaR

10783988 10783991

bCZsrWbm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)