Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hiszpania: Tysiące osób protestowało w Kraju Basków domagając się niezależności

0
Podziel się

Tysiące osób uczestniczyło w sobotę w manifestacji w Bilbao (Kraj Basków) pod
hasłem: "Kraj Basków oczekuje rozwiązania konfliktu". Do manifestacji wezwali uczestnicy
podpisanego we wrześniu 2010 r. układu z Guerniki, wzywającego terrorystyczną organizacje ETA do
zaprzestania stosowania przemocy.

bCXHyGbp

Tysiące osób uczestniczyło w sobotę w manifestacji w Bilbao (Kraj Basków) pod hasłem: "Kraj Basków oczekuje rozwiązania konfliktu". Do manifestacji wezwali uczestnicy podpisanego we wrześniu 2010 r. układu z Guerniki, wzywającego terrorystyczną organizacje ETA do zaprzestania stosowania przemocy.

Dwa dni po ogłoszeniu przez ETA zakończenia walki zbrojnej, manifestanci wznosili okrzyki na rzecz niepodległości Kraju Basków i przewiezienia do zakładów karnych w tym regionie więźniów ETA odbywających kary w innych rejonach Hiszpanii.

Według lewicy baskijskiej, koniec ETA nie zamyka konfliktu politycznego, którego rozwiązaniem "powinny niezwłocznie sie zająć rządy Hiszpanii i Francji".

"Skończyła sie wymówka związana ze stosowaniem przemocy przez ETA i pretekstem konieczności walki z tą organizacją, aby nie zajmować się prawem do samostanowienia Euskal Herriak (Kraju Basków) - powiedział jeden z rzeczników lewicy baskijskiej podczas manifestacji. "Nie prosimy o nic więcej poza prawem do decydowania o naszej przyszłości, chcemy prawdziwej demokracji" - dodał.

bCXHyGbr

W przesłaniu odczytanym przed siedzibą władz miejskich Bilbao wezwano rządy Hiszpanii i Francji do "całościowego rozwiązania konfliktu" i zaapelowano, aby nawiązały one dialog z ETA w celu "znalezienia możliwości przezwyciężenia konsekwencji dziesiątków lat konfrontacji zbrojnej".

Lewica należy do nacjonalistycznej koalicji Bild, dążącej do samostanowienia Kraju Basków. Wydarzeniem hiszpańskich wyborów samorządowych w maju br. był ogromny sukces Bildu, który obecnie posiada więcej radnych miejskich niż jakakolwiek inna partia w Kraju Basków.

Z Madrytu Grażyna Opińska (PAP)

opi/ jm/

bCXHyGbS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)