Notowania

ofiary
23.08.2009 15:30

Hiszpania: W Andaluzji trzy ofiary grypy H1N1 w ciągu 24 godzin

W Andaluzji na południu Hiszpanii zmarła w niedzielę trzecia ofiara grypy A/H1N1 w ciągu 24 godzin - poinformował lokalny rząd. Ostatnia śmiertelna ofiara nowej grypy to 20-letnia kobieta, która cierpiała na patologiczną otyłość. Chora zmarła w szpitalu w Granadzie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W Andaluzji na południu Hiszpanii zmarła w niedzielę trzecia ofiara grypy A/H1N1 w ciągu 24 godzin - poinformował lokalny rząd. Ostatnia śmiertelna ofiara nowej grypy to 20-letnia kobieta, która cierpiała na patologiczną otyłość. Chora zmarła w szpitalu w Granadzie. *

Do tej pory w Hiszpanii odnotowano 15 śmiertelnych przypadków grypy A/H1N1 - najwięcej w UE po Wielkiej Brytanii.

W sobotę zmarły w Andaluzji dwie osoby: 50-letnia kobieta w Algeciras koło Kadyksu oraz 39-letnia ciężarna Marokanka w Sewilli. U kobiety w ciąży na trzy dni przed zgonem przeprowadzono cesarskie cięcie i dziecko uratowano.

Obecnie w hiszpańskich szpitalach przebywa 18 osób chorych na nową grypę, w tym dwie na oddziałach intensywnej terapii. Szacuje się, że 15 tysięcy osób zapadło na tę chorobę w ciągu ostatniego tygodnia.

Według lekarzy, epidemia grypy w Hiszpanii jest w "fazie zaawansowanej", ale większość chorych dobrze reaguje na leczenie. Więcej przypadków zachorowań w porównaniu z innymi krajami UE (oprócz Wielkiej Brytanii) może mieć związek z większym przepływem osób między Hiszpanią a Meksykiem, gdzie wybuchła pandemia.

Eksperci zwracają uwagę, że wirus grypy A/H1N1 jest wyjątkowo odporny na wysokie temperatury. "Jest zadziwiające, że wirus, który zwykle atakuje w okresie jesienno-zimowym, rozprzestrzenia się w ten sposób w lecie" - powiedział Angel Gil, profesor medycyny prewencyjnej z Uniwersytetu Króla Juana Carlosa w Madrycie. Zdaniem Gila, "wirus może zaatakować znacznie silniej w sprzyjających warunkach zimna i wilgoci".

Grażyna Opińska (PAP)

opi/ mc/

Tagi: ofiary, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz