Notowania

wiadomości
05.09.2011 22:40

Hiszpania: W Madrycie zainaugurowanio imprezę "Wiersze w Metrze"

W siedzibie Ambasady RP w Madrycie zainaugurowano w poniedziałek "Wiersze w Metrze", jedną z największych imprez promujących polską literaturę, organizowanych w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

W siedzibie Ambasady RP w Madrycie zainaugurowano w poniedziałek "Wiersze w Metrze", jedną z największych imprez promujących polską literaturę, organizowanych w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

W inauguracji wzięli udział znani polscy poeci, Julia Hartwig i Edward Pasewicz. Celem inicjatywy jest popularyzacja współczesnej poezji polskiej poprzez jej prezentację w metrze oraz przestrzeni miejskiej.

Oficjalnego otwarcia kampanii dokonał Ambasador RP w Madrycie, Ryszard Schnepf. "Mam nadzieję, że projekty realizowane podczas Polskiej Prezydencji w UE pomogą lepiej poznać nasz kraj, który pragnie, aby świat odkrył jego bogactwo. Warto zatrzymać się na chwilę, przeczytać wiersz, zastanowić się" - powiedział.

Na spotkanie licznie przybyły osobistości ze świata kultury, pracownicy uniwersytetów, oraz przedstawiciele placówek dyplomatycznych. Zaproszeni goście otrzymali broszury z poezją Julii Hartwig i Edwarda Pasewicza w języku polskim i hiszpańskim.

Do 18 września wiersze trzydziestu współczesnych polskich poetów zostaną zaprezentowane w madryckim metrze, na stacji Park Retiro oraz w siedzibie Komisji Europejskiej. Będzie można przeczytać utwory m. in. Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Julii Hartwig, Ewy Lipskiej i Stanisława Różewicza.

Prezentacji wierszy mają towarzyszyć spotkania autorskie, happeningi, konkurs haiku, festiwal poetów performerów oraz warsztaty poetyckie dla młodzieży.

Organizatorami wydarzenia są Warsaw Destination Alliance oraz Ambasada RP w Madrycie. Inicjatywa objęta jest honorowym patronatem prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Projekt "Wiersze w Metrze" powstał w 2008 r., z inicjatywy Instytutu Książki w Warszawie oraz British Council. Inspiracją dla "Wierszy w Metrze" były podobne projekty zorganizowane w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Stuttgarcie i Moskwie a także odbywający się cyklicznie w Londynie "Poems in the Underground".

W br., w ramach programu Polskiej Prezydencji w UE, wiersze współczesnych polskich poetów zostaną zaprezentowane w ośmiu miastach poza granicami kraju - w Londynie, Paryżu, Madrycie, Kijowie, Pekinie, Tokio, Brukseli i Luksemburgu.

Z Madrytu Grażyna Opińska (PAP)

opi/ jm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz