Notowania

wojsko
03.12.2010 22:49

Hiszpania: Wojsko może przejąć kontrolę nad przestrzenią powietrzną

Rząd Hiszpanii poinformował w piątek wieczorem, że zezwoli wojsku na przejęcie kontroli nad przestrzenia powietrzną kraju, jeśli kontrolerzy lotów, którzy masowo wzięli zwolnienia lekarskie, nie wrócą do pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Rząd Hiszpanii poinformował w piątek wieczorem, że zezwoli wojsku na przejęcie kontroli nad przestrzenia powietrzną kraju, jeśli kontrolerzy lotów, którzy masowo wzięli zwolnienia lekarskie, nie wrócą do pracy. *

Wcześniej w piątek Hiszpania zamknęła przestrzeń powietrzną z wyjątkiem Andaluzji, bo przed weekendem i świętami w przyszłym tygodniu zabrakło kontrolerów ruchu - podał rzecznik zarządzającej lotniskami firmy AENA. Jej pracownicy zapowiadają dalsze strajki.

Rząd wezwał kontrolerów lotów do "natychmiastowego" powrotu do pracy; w przeciwnym razie "obrona (kraju - PAP) przejmie kontrolę nad przestrzenią powietrzną".

O godz. 21.00, pięć godzin po rozpoczęciu nieoficjalnego strajku linie lotnicze Iberia poinformowały, że zawiesiły wszystkie loty z Madrytu do niedzieli, do godz. 11.00.

Najbliższy poniedziałek, 6 grudnia, jest w Hiszpanii (od 1978 roku) Dniem Konstytucji, a w środę, 8 grudnia, przypada Święto Niepokalanego Poczęcia.

Szacuje się, że na czas tego bardzo przedłużonego weekendu około 4 mln ludzi - według agencji AP -zabukowało przeloty. Według AFP, powołującej się na AENA, perturbacje dotkną około 250 tys. ludzi.

AENA jest państwową firmą zarządzającą lotniskami. W piątek socjalistyczny rząd Hiszpanii zatwierdził zapowiadane wcześniej podjęcie prywatyzacji do 49 proc. swoich udziałów w tym przedsiębiorstwie.

Pracownicy lotnisk w proteście przeciwko częściowej prywatyzacji AENA zapowiadają na Boże Narodzenie akcje strajkowe, co grozi chaosem milionom turystów wybierającym się tam na święta - pisze anglojęzyczny hiszpański dziennik internetowy The Reader.es.

Konkretne daty zostaną podane w przyszły czwartek, po spotkaniu związków zawodowych. (PAP)

klm/ fit/

7829242, 7828001 7828191 7828693 7828586 7828778 int. arch.

Tagi: wojsko, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz