Notowania

hiszpania
23.02.2010 16:03

Hiszpanie zastrajkują w obronie wieku emerytalnego

Jeszcze dziś na ulice może wyjść nawet 40 tysięcy osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RichieC/CC/Flickr)

Pracownicy zrzeszeni w związkach zawodowych będą we wtorek wieczorem strajkować w głównych miastach Hiszpanii przeciwko rządowym planom podniesienia wieku emerytalnego.

Wieczorne demonstracje odbędą się m.in. w Madrycie, Barcelonie i Walencji. Organizatorzy liczą, że mimo chłodnej i deszczowej pogody w samej stolicy pojawi się co najmniej 40 tysięcy ludzi. W tym tygodniu planowane są jeszcze protesty w innych hiszpańskich miastach.

Sondaże wykazują, że około połowy Hiszpanów popiera strajk generalny przeciwko rządowym planom podniesienia wieku emerytalnego, ogłoszonym razem z planem walki z kryzysem, który powinien przynieść 50 miliardów euro oszczędności.

Hiszpanie będą pracować dwa lata dłużej:

*Rządowy pakiet przewiduje *stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego z 65 do 67 lat i inne reformy w zakresie prawa pracy i świadczeń socjalnych, a także rezygnację z niektórych inwestycji.
Mimo zbliżającego się do 20 proc. bezrobocia w Hiszpanii przez sześć ostatnich lat panował względny spokój społeczny.

Niektórzy analitycy twierdzą, że związki, które do tej pory nie organizowały masowych strajków, mogą mieć teraz kłopoty ze zmobilizowaniem wielotysięcznych tłumów.

Związki zawodowe nie organizowały dotąd akcji przeciwko środkom podjętym przez rząd socjalistycznego premiera Jose Luisa Rodrigueza Zapatero. Do związków należy ok. 16 proc. zatrudnionych.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz