Notowania

wiadomości
20.02.2013 19:10

Holandia: Opozycja krytycznie o planach ministra ws. imigrantów

# dochodzi krytyczna reakcja opozycji #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi krytyczna reakcja opozycji #

20.02. Haga (PAP/Media) - Holenderska opozycja krytycznie zareagowała na plany odpowiedzialnego za integrację ministra Lodewijka Asschera, który chce zmuszać imigrantów, by na piśmie zobowiązywali się do poszanowania holenderskich wartości.

Asscher powiedział w środę, że każdy imigrant, który chce się osiedlić w Holandii, powinien podpisać specjalną umowę, w której zobowiąże się do poszanowania wartości określonych w konstytucji i prawie Holandii. Według niego taki kontrakt gwarantowałby, że osoby przybywające do Holandii będą bardziej świadome norm i wartości wyznawanych w kraju, do którego przybyli.

Opozycyjni Demokraci 66 i Partia Socjalistyczna uznali, że takie umowy byłyby "pustymi kontraktami". Z kolei Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny wskazał na ryzyko, że podpisywane przez imigrantów umowy pozostaną "słowami na papierze".

Opozycja wskazuje, że potrzebne są lepsze programy integracyjne i że w tej kwestii działania Asschera pozostawiają wiele do życzenia.

Asscher - wicepremier i minister spraw socjalnych z Partii Pracy (PvdA) - podkreślił w wywiadzie dla dziennika "Volkskrant", że polityka integracyjna Holandii musi być "przyjazna i otwarta", ale też musi opierać się na "jasnych i twardych" zasadach.

"Jeśli już teraz nie podejmiemy odpowiednich działań, zapłacimy ogromną cenę (...). Nie zwracając uwagi na problemy, które mogą wyniknąć ze swobodnego przepływu osób, przyczynimy się do bardziej antyspołecznej Europy" - ostrzegł.

W Holandii "integracja kulturowa załamuje się, cofamy się w kwestii postrzegania homoseksualności, Żydów i kobiet. Dlatego musimy jasno mówić o tym, co czyni nasz kraj wielkim, czyli o prawie do bycia sobą" - dodał.

W zamyśle Asschera każdy imigrant przybywający z zamiarem osiedlenia się w Holandii - w tym obywatele państw Unii Europejskiej - musiałby podpisać tzw. umowę o współuczestnictwie przy ubieganiu się o rejestrację w lokalnej gminie. "Volkskrant" wskazuje, że na obecnym etapie nie jest jasne, czy rejestracja w gminie byłaby możliwa bez zgody na podpisanie tego dokumentu.

We wtorek wieczorem Asscher skierował swój wniosek w tej sprawie do parlamentu.

Asscher chce sprawdzić, czy możliwe jest wprowadzenie obowiązkowego podpisania umowy o współuczestnictwie dla rezydentów UE i obywateli tureckich, którzy obecnie nie są objęci obowiązkowym egzaminem integracyjnym w Holandii.

Zdaniem ministra egzamin integracyjny dla imigrantów spoza UE powinien zostać wzbogacony o pytania dotyczące holenderskich wartości, aby nie ograniczał się on, jak dotychczas, tylko do kwestii językowych i praktycznych zagadnień życia codziennego.

Powszechnie wiadomo, że rząd Holandii obawia się masowej imigracji z Rumunii i Bułgarii wraz z otwarciem granic dla tych krajów w przyszłym roku - przypomina anglojęzyczny portal informacyjny Dutchnews.nl.

W lutym ubiegłego roku w Holandii rozpętała się medialna burz, gdy w internecie wystartował portal skrajnie prawicowej Partii na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa, przeznaczony do składania skarg i zażaleń na zachowanie imigrantów zarobkowych z Europy Środkowej i Wschodniej.

Według autorów strony miała ona służyć badaniu negatywnych zjawisk, jakie nasiliły się wraz z imigracją, w tym przestępczości, alkoholizmu, narkomanii czy porzucania śmieci. Przypominano, że od otwarcia holenderskiego rynku pracy w maju 2007 dla nowych państw członkowskich UE, w tym Polski, do kraju przybyło ok. 200-350 tys. imigrantów zarobkowych.

Ambasadorzy 10 państw - Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier - w liście otwartym zdystansowali się wtedy od portalu, który określono jako "godną ubolewania, wyraźnie dyskryminującą inicjatywę". Polskie społeczności w Holandii zmobilizowały się zaś do akcji przeciwko portalowi, zachęcając m.in. do rozsyłania przez internet petycji przeciwko dyskryminacji Polaków przez PVV.(PAP)

az/ akl/ kar/

int. arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz