Notowania

sąd
28.08.2009 14:29

Holandia: Sąd nie zezwolił na samotny rejs 13-latki dookoła świata

Sąd w holenderskim mieście Utrecht udaremnił w piątek zamiar 13-letniej Laury Dekker, by samotnie okrążyć kulę ziemską jachtem żaglowym jako najmłodsza osoba, która tego dokonała.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Sąd w holenderskim mieście Utrecht udaremnił w piątek zamiar 13-letniej Laury Dekker, by samotnie okrążyć kulę ziemską jachtem żaglowym jako najmłodsza osoba, która tego dokonała. *

Rozpoczęcie rejsu planowane było na 1 września. Sąd oddał dziewczynkę na dwa miesiące pod wspólny nadzór władz i rodziców, argumentując, że samotna podróż stanowiłaby zagrożenie dla jej rozwoju psychicznego i fizycznego. Konsultowani wcześniej w tej sprawie psycholog i przedstawiciele państwowych władz opiekuńczych uznali, że wydanie zgody na rejs byłoby aktem nieodpowiedzialności.

Laura, urodzona na jachcie swych rodziców na morzu koło Nowej Zelandii i mająca spore doświadczenie żeglarskie, zamierzała w ciągu dwóch lat okrążyć glob jachtem "Guppy" o długości zaledwie nieco ponad osiem metrów. Po ogłoszeniu decyzji sądu adwokat dziewczynki Peter de Lange oświadczył, iż ufa w pomyślne rozwiązanie sporu. "Jest zadowolona z orzeczenia i teraz możemy przygotowywać to (przedsięwzięcie) w sposób dojrzały i odpowiedzialny" - powiedział.

W ubiegły czwartek po spędzeniu dziewięciu miesięcy na morzu samotny rejs wokół globu zakończył 17-letni Brytyjczyk Mike Perham - najmłodszy jak dotąd żeglarz, któremu to się udało. Laura, popierana w swych planach przez rodziców, chce pobić ten rekord. (PAP)

dmi/ ap/

4644613

Tagi: sąd, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz