Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hollande: Peugeot musi renegocjować zwolnienie 8 tys. pracowników

0
Podziel się:

Francuski prezydent Francois Hollande powiedział w sobotę, że koncern
PSA Peugeot Citroen musi renegocjować swoją propozycję zwolnienia 8 tys. pracowników i zamknięcia
jednej ze swoich fabryk w celu zminimalizowania społecznego aspektu przekształceń.

Francuski prezydent Francois Hollande powiedział w sobotę, że koncern PSA Peugeot Citroen musi renegocjować swoją propozycję zwolnienia 8 tys. pracowników i zamknięcia jednej ze swoich fabryk w celu zminimalizowania społecznego aspektu przekształceń.

Hollande udzielił pierwszego długiego wywiadu telewizyjnego w dzień odbywającego się w sobotę we Francji święta narodowego - rocznicy zdobycia Bastylii.

Nowy socjalistyczny prezydent Francji stoi obecnie w obliczu testu wiarygodności swej zapowiadanej przed wyborami kampanii na rzecz wzmocnienia kondycji krajowego przemysłu - po latach zaniedbywania jego interesów.

W ciągu ubiegłych 10 lat liczba miejsc pracy w przemyśle zmniejszyła się o 763 tys., w tym o 355 tys. w trakcie pięciu lat kadencji poprzedniego prawicowego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

Informacja o zamiarze zamknięcia fabryki samochodów na paryskim przedmieściu Aulnay-sous-Bois została zakomunikowana jej pracownikom w czwartek przez megafony.

Premier Jean-Marc Ayrault oświadczył w zeszłym tygodniu, że rząd przedstawi do 25 lipca plany wsparcia sektora motoryzacyjnego i zapewni dotrzymania obietnic Peugeota w sprawie pomocy dla zwalnianych w uzyskaniu nowego zatrudnienia.

Ponadto prezydent poinformował w wywiadzie, że francuski rząd rozważa podniesienie powszechnej składki na ubezpieczenia społeczne (CSG) w ramach środków mających na celu zmniejszenie deficytu budżetowego.

"Podniesienie CSG jest jedną z rozważanych propozycji" - powiedział Hollande.

Francja walczy o obniżenie deficytu budżetowego, który wyniósł w ubiegłym roku 5,2 proc. PKB wobec dopuszczalnych Traktatem z Maastricht 3 proc. Zgodnie z procedurą nadmiernego deficytu, jaką objęty jest Paryż, w tym roku jego deficyt powinien spaść do 4,5 proc. PKB, a w przyszłym do 3 proc. PKB; tymczasem gospodarka Francji zwolniła.

W zeszłym tygodniu rząd ogłosił plan podwyżek podatków, m.in. wysokie jednorazowe opodatkowanie bogatych gospodarstw domowych i dużych firm, co ma w sumie wygenerować 7,2 mld euro dodatkowych przychodów w 2012 r.

W opublikowanym na początku lipca raporcie nadzorujący finanse publiczne Paryża Trybunał Obrachunkowy ostrzegł, że bez dodatkowych oszczędności Francja nie zdoła obniżyć deficytu do wymaganych przez Brukselę poziomów. Audytor wyliczył, że do zrealizowania tych celów w bieżącym roku potrzebne są dodatkowe oszczędności w wysokości od 6 do 10 mld euro, a w 2013 r. - aż 33 mld euro. Ta ostatnia kwota odpowiada 3,3 proc. całości wydatków państwa. (PAP)

cyk/ pz/

11827648 11827711 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)