Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

HRW apeluje do Irlandii o działania po wyroku w Strasburgu

0
Podziel się:

Rząd Irlandii powinien podjąć "natychmiastowe działania", by
poprawić stan opieki zdrowotnej kobiet po wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w
Strasburgu - oceniła organizacja Human Rights Watch. Irlandzka minister przyznała, że potrzebne są
zmiany.

Rząd Irlandii powinien podjąć "natychmiastowe działania", by poprawić stan opieki zdrowotnej kobiet po wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu - oceniła organizacja Human Rights Watch. Irlandzka minister przyznała, że potrzebne są zmiany.

Trybunał orzekł w czwartek winę Irlandii, która zakazała aborcji kobiecie chorej na raka. Kobieta bała się, że ciąża spowoduje u niej nawrót choroby.

"Rząd irlandzki powinien natychmiastowo przyjąć serię posunięć, by poprawić jakość życia kobiet" - napisano w oświadczeniu Human Rights Watch, która ma siedzibę w Nowym Jorku.

HRW oceniła również, że wyrok Trybunału jest "zwróceniem uwagi" na Irlandię.

Irlandzka minister zdrowia Mary Harney przyznała w czwartek, że jej kraj powinien zmienić ustawodawstwo. "Z całą pewnością powinniśmy podjąć działania na poziomie ustawodawstwa. Nie ma co do tego wątpliwości" - powiedziała pani Harney dziennikarzom.

Irlandzkie stowarzyszenie planowania rodziny ze swej strony wyraziło zadowolenie z "ważnego etapu dla kobiet irlandzkich". "Jest potrzebna prosta i jasna ustawa zgodna z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, aby zagwarantować kobietom przestrzeganie w Irlandii ich praw" - oznajmił w imieniu stowarzyszenia Niall Behan.

Trybunał w Strasburgu uznał, że zapisany w irlandzkiej konstytucji zakaz aborcji narusza prawa ciężarnych do właściwej opieki medycznej w przypadkach zagrożenia życia. Sąd ostro skrytykował bezczynność Irlandii w tej sferze.

W ostatecznym orzeczeniu dotyczącym kobiety chorej na raka Trybunał orzekł, że Irlandia nie uszanowała prawa do życia prywatnego i rodzinnego kobiety - Litwinki, która mieszka w Irlandii i u której choroba była wówczas w stadium remisji. Kobieta powiedziała, że lekarze przyznali, iż ciąża może spowodować nawrót choroby, lecz nie chcieli wydać zezwolenia na aborcję, którą kobieta przeprowadziła ostatecznie w Wielkiej Brytanii.

Trybunał w Strasburgu zasądził wypłacenie kobiecie przez władze Irlandii odszkodowania wysokości 15 tys. euro za szkody moralne. (PAP)

mw/ ro/

7911682 7911823 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)