Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

HSBC: wskaźnik PMI dla Polski w sierpniu 2011 r. wyniósł 51,8 pkt

0
Podziel się

Główny wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego wznowił w sierpniu
trend spadkowy, jednak pozostawał powyżej neutralnego poziomu 50,0, dwudziesty drugi miesiąc z
rzędu - podał HSBC.

bEgCgQGJ

Główny wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego wznowił w sierpniu trend spadkowy, jednak pozostawał powyżej neutralnego poziomu 50,0, dwudziesty drugi miesiąc z rzędu - podał HSBC.

Najnowszy odczyt wskaźnika - 51,8 - jest drugim najsłabszym od stycznia 2010 roku, nadal jednak przewyższa średnią z badań długoterminowych, która wynosi 50,0 - informuje HSBC.

"Wyniki polskiego sektora przemysłowego w ostatnich kilku miesiącach były zmienne. W lipcu, po dwóch miesiącach spadków, aktywność w sektorze nabrała tempa, aby w sierpniu ponownie przyhamować. Wielkość produkcji i liczba nowych zamówień wykazały wzrostowy trend, jednak w obu przypadkach był on poniżej średniej odnotowanej w tym roku. Ponownie, trzeci miesiąc z rzędu, zaobserwowano słabszy wzrost liczby nowych zamówień eksportowych. Wyniki w obszarze Wskaźnika Zatrudnienia były różne, jednak w sierpniu odnotowano trzeci spadek z rzędu, a wskaźnik zbliżył się do neutralnego poziomu" - powiedział Murat Ulgen, główny ekonomista HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki Subsaharyjskiej, komentując wyniki badań.

bEgCgQGL

"Ogólnie z wyników polskiego PMI w sierpniu wyłania się bardzo zróżnicowany obraz. Z jednej strony słabość liczby nowych zamówień eksportowych wskazuje na pogarszanie się perspektyw popytu zagranicznego. Natomiast z drugiej strony Wskaźnik Liczby Nowych Zamówień przez ostatnie dwa miesiące był stosunkowo wysoki, wskazując, że wciąż silny popyt krajowy wpływa na poprawę sytuacji" - powiedział.

Zdaniem ekonomisty mało imponujące było również tempo tworzenia nowych miejsc pracy, aczkolwiek nie ma to jeszcze odzwierciedlenia w oficjalnych danych statystycznych.

"Jedynie perspektywy inflacji wydają się być przejrzyste. Inflacja kosztów produkcji osłabiła się siódmy miesiąc z rzędu, z kolei inflacja cen wyrobów gotowych wzrosła w stosunku do lipca, kiedy to była najniższa od ośmiu miesięcy" - powiedział.

Główny wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego jest kalkulowany na podstawie pięciu wskaźników: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Raport HSBC Polski Sektor Przemysłowy jest oparty na danych opracowanych na podstawie miesięcznych odpowiedzi na kwestionariusze przesyłane kadrze kierowniczej w ponad 200 firmach produkcyjnych. (PAP)

bEgCgQGR

mak/ ana/ je/

bEgCgQHm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)