Notowania

wiadomości
20.08.2013 07:42

I, Culture Orchestra wyruszy z nowym składem w trasę koncertową

I, Culture Orchestra - zespół złożony z muzyków z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego - rozpocznie tegoroczną trasę koncertową w poniedziałek w Gdańsku. Potem zagra w Reykjaviku, Goeteborgu, Kopenhadze, Tallinie i Kijowie.

Podziel się
Dodaj komentarz

I, Culture Orchestra - zespół złożony z muzyków z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego - rozpocznie tegoroczną trasę koncertową w poniedziałek w Gdańsku. Potem zagra w Reykjaviku, Goeteborgu, Kopenhadze, Tallinie i Kijowie.

I, Culture Orchestra to zespół powołany z okazji polskiej prezydencji w 2011 r. staraniami Instytutu Adama Mickiewicza. Po zakończeniu przewodnictwa Polski w Radzie UE projekt postanowiono kontynuować - od tamtej pory zespół co roku z całkowicie nowym składem odbywa tournee.

Muzycy pochodzą z Polski i sześciu krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Partnerstwo Wschodnie ma na celu zacieśnienie współpracy pomiędzy UE a krajami Europy Wschodniej i Południowego Kaukazu. Program ten został zapoczątkowany z inicjatywy polskiej dyplomacji.

W tym roku zespołem I, Culture Orchestra pokieruje dyrygent orkiestry Bournemouth Symphony Kirill Karabits. W towarzystwie orkiestry, w zależności od programu, będzie występować albo wiolonczelista Truls Moerk, albo pianistka Katia Buniatiszwili. Muzycy zaprezentują dzieła muzyki współczesnej.

Na poniedziałkowym koncercie w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zespół będzie akompaniować norweskiemu wiolonczeliście, który wykona partię solową Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego. W programie koncertu znalazły się też Koncert na orkiestrę Beli Bartoka oraz Ballada symfoniczna "Grażyna" Borysa Latoszyńskiego (uważanego za ojca ukraińskiej współczesnej szkoły kompozytorskiej).

Buniatiszwili na kolejnych koncertach będzie grać z orkiestrą I Koncert fortepianowy Des-dur Siergieja Prokofjewa.

W związku z politycznym kontekstem działalności I, Culture Orchestra zespół ten porównuje się do takich międzynarodowych zespołów muzycznych jak West-Eastern Divan Orchestra Daniela Barenboima, w skład której wchodzą muzycy z Bliskiego Wschodu narodowości m.in. izraelskiej, palestyńskiej, irańskiej, egipskiej, syryjskiej czy libańskiej. I, Culture Orchestra jest też stawiana w jednym szeregu z Orkiestrą Młodzieżową UE w składzie z młodymi muzykami z krajów członkowskich.

W tym roku muzycy I, Culture Orchestra zostali wyłonieni w przesłuchaniach przeprowadzonych w 15 europejskich miastach. Mogli wziąć w nich udział wykonawcy w wieku od 18 do 28 lat. Zgłosiło się prawie 600 kandydatów, spośród nich wybrano 100 najbardziej uzdolnionych.

Od 15 sierpnia młodzi muzycy przygotowywali się do wspólnych występów w Gdańsku. (PAP)

mce/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz