Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia" od piątku w kinach

0
Podziel się:

"Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia" ("The Hunger Games: Catching
Fire"), z laureatką Oscara Jennifer Lawrence w roli głównej, trafią w piątek do polskich kin. W
obsadzie są też m.in. Woody Harrelson, Donald Sutherland i Philip Seymour Hoffman.

"Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia" ("The Hunger Games: Catching Fire"), z laureatką Oscara Jennifer Lawrence w roli głównej, trafią w piątek do polskich kin. W obsadzie są też m.in. Woody Harrelson, Donald Sutherland i Philip Seymour Hoffman.

Film jest kontynuacją wyreżyserowanych przez Gary'ego Rossa "Igrzysk śmierci" z 2012 r. i ekranizacją drugiej części trylogii autorstwa amerykańskiej pisarki Suzanne Collins z lat 2008-2010 (trzecia część nosi tytuł "Kosogłos").

Akcja serii, osadzona w przyszłości, toczy się w totalitarnym państwie Panem. Podzielone jest ono na stolicę - Kapitol - i otaczające ją 13 dystryktów. Co roku w Panem odbywa się krwawy turniej o nazwie Głodowe Igrzyska. Biorą w nim udział przedstawiciele dystryktów - nastolatkowie. Każdy dystrykt wystawia do zawodów jednego chłopaka i jedną dziewczynę. Uczestnicy, zwani trybutami, muszą nawzajem się zabijać. Ten kto jako jedyny przetrwa walkę na śmierć i życie, zyskuje sławę.

W pierwszej przeniesionej na ekran części trylogii pokazano przebieg 74. Głodowych Igrzysk. Turniej zakończył się nieoczekiwanym wynikiem: zwyciężyła nie jedna osoba, ale dwie - dziewczyna Katniss Everdeen (w jej roli Jennifer Lawrence) i chłopak Peeta Mellark (Josh Hutcherson), oboje z dystryktu 12, najbiedniejszego regionu w Panem.

W drugiej części okazuje się, że Katniss i Peeta - choć po ujściu z życiem z 74. igrzysk mieli nadzieję na spokój i odpoczynek - muszą walczyć znowu. Tym razem chodzi o igrzyska, w których do konfrontacji staną zwycięzcy turniejów z lat wcześniejszych - weterani, znacznie bardziej niebezpieczni niż nastoletni trybuci.

"Jako zwyciężczyni poprzednich igrzysk, Katniss usłyszała obietnicę, że nie będzie już nigdy uczestniczyć w walkach. Reguły zostały jednak zmienione. Prezydent Snow (w tej roli Donald Sutherland) organizuje jubileuszowe 75. igrzyska" - opisują nowy film producenci.

Katniss chce wrócić do domu, ale nie jest to możliwe. Na dodatek po zakończonej walce dziewczyna odczuwa skutki silnego stresu. "Stała się inną osobą. Prześladują ją wspomnienia związane z udziałem w krwawych zmaganiach, a Kapitol coraz mocniej kontroluje jej życie. Dodatkowo została osobą publiczną, którą nigdy nie chciała być. Kapitol lansuje ją, dzięki machinie medialnej, na +Dziewczynę w ogniu+. Jednocześnie dla zwykłych ludzi Katniss jest symbolem oporu wobec bezwzględnej władzy" - opisują producenci filmu.

Odtwórczyni tej roli, Jennifer Lawrence - nagrodzona w tym roku Oscarem za kreację w "Poradniku pozytywnego myślenia" - opowiadała o sytuacji bohaterki w drugiej części "Igrzysk...": "Katniss cierpi na zespół stresu pourazowego. Próbuje sobie z tym poradzić. W tym momencie dopada ją koszmarna wiadomość - że ma wrócić na arenę".

Niedawne przeżycia i nieustające poczucie zagrożenia wpłynęły na osobowość dziewczyny. "Bohaterka stała się bardzo czujna i ostrożna. Zarówno wobec tych, którzy ją obserwują i chcą kontrolować, jak i tych, którzy są od niej zależni" - opowiadała Lawrence. Sytuację bohaterki komplikuje dodatkowo zamęt uczuciowy. Dziewczyna jest z wzajemnością zakochana w Mellarku. Para nie może jednak zaznać spokoju, gdyż PR-owcy z Kapitolu chcą wykorzystać związek tych dwojga do własnych celów, czyniąc z ich ślubu widowisko.

W nowym filmie ujawnionych zostanie "wiele sekretów pełnego kontrastów świata Panem", a jednocześnie, jak poprzednio, pokazane będą "zgrzebna sceneria dystryktów, podszyty fałszem przepych Kapitolu i złudny świat telewizyjnej rozrywki, stanowiącej opium dla ludu" - zapowiedziano.

"Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia", produkcję amerykańską, wyreżyserował Francis Lawrence. Oprócz Lawrence i Hutchersona, w obsadzie są m.in.: Woody Harrelson, Donald Sutherland, Philip Seymour Hoffman, Lenny Kravitz, Stanley Tucci, Toby Jones, Jeffrey Wright i Liam Hemsworth.

Opisując cykl Collins, producenci ekranizacji zwracają uwagę, że książki te to połączenie futurystycznego thrillera z opowieścią o dojrzewaniu i z wątkami politycznymi oraz że można w nich znaleźć odniesienia do twórczości George'a Orwella i Aldousa Huxleya. "Seria stanowi ostrzeżenie przed tyranią, wykorzystującą widowisko telewizyjne do umocnienia władzy" - ocenili.

Tylko w USA trylogia Collins sprzedała się w liczbie ok. 50 mln egzemplarzy. Pierwsza książka z cyklu przez 180 tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów "New York Timesa". Koszt ekranizacji pierwszej powieści wyniósł ok. 80 mln dolarów, a zysk z filmu prawie 700 mln dolarów.(PAP)

jp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)