Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"IHT": Zbliżenie UE do Rosji w rękach Polski i Niemiec

0
Podziel się:

Rosja jest jednym z głównych problemów polityki zagranicznej UE, a
ponieważ starzy i nowi członkowie "27" nie są zgodni w sprawie relacji z Kremlem, negocjacje
Brukseli z Moskwą często tkwią w impasie. Mogłoby to zmienić zbliżenie Niemiec i Polski - pisze w
czwartek "International Herald Tribune".

Rosja jest jednym z głównych problemów polityki zagranicznej UE, a ponieważ starzy i nowi członkowie "27" nie są zgodni w sprawie relacji z Kremlem, negocjacje Brukseli z Moskwą często tkwią w impasie. Mogłoby to zmienić zbliżenie Niemiec i Polski - pisze w czwartek "International Herald Tribune".

Autorka komentarza Judy Dempsey jako przykład podobnej inicjatywy podaje powojenną współpracę Francji i Niemiec. "Powiększenie UE o dawne kraje komunistyczne Europy Wschodniej stwarza dwóm dawnym wrogom, Polsce i Niemcom, możliwość dokończenia procesu stabilizacji zjednoczonej Europy" - zaznacza "IHT". Dziennik przytacza wypowiedź dyrektora Instytutu Spraw Publicznych Jacka Kucharczyka, który ocenił, że "ustanowienie bliższych stosunków przez Polskę i Niemcy, mogłoby przełamać impas UE w stosunkach z Rosją".

"IHT" zaznacza następnie, że część polskich polityków przejawia "instynktowny lęk" przed otoczeniem przez Niemcy i Rosję i decyzjami podejmowanymi przez oba te kraje za plecami Polski. Odnotowuje, że rząd Donalda Tuska przyjął bardziej pragmatyczne podejście do Rosji niż poprzedni gabinet Jarosława Kaczyńskiego.

"Jednak jak do tej pory ze strony niemieckiej kanclerz i niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie ma żadnych inicjatyw zmierzających do pogłębienia stosunków z Polską. Kanclerz Angela Merkel i minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle deklarują gołosłownie poparcie dla inicjatywy Trójkąta Weimarskiego zamiast zająć się głównym problemem, który szkodzi polsko-niemieckim stosunkom: w jaki sposób przezwyciężyć różnice w podejściu do Rosji" - zaznacza dziennik.

Wskazuje następnie, że Niemcy do tej pory nie odpowiedziały na zmianę w nastawieniu Warszawy do Moskwy i jej nową rolę w UE. "Gdyby to uczyniły, poprzez budowę nowego niemiecko-polskiego sojuszu (...), konsekwencje dla zjednoczonej Europy mogłyby być dalekosiężne" - podsumowuje "International Herald Tribune". (PAP)

ksaj/ ro/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)