Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

III Polonijjne spotkania z historią najnowszą

0
Podziel się:

Warsztaty, konferencja edukacyjna i konwersatorium terenowe przybliżające
nauczycielom z polskich placówek edukacyjnych z całego świata polski język, historię i kulturę
zaplanowano w ramach "III Polonijnych spotkań z historią najnowszą" odbywających się w Warszawie.

Warsztaty, konferencja edukacyjna i konwersatorium terenowe przybliżające nauczycielom z polskich placówek edukacyjnych z całego świata polski język, historię i kulturę zaplanowano w ramach "III Polonijnych spotkań z historią najnowszą" odbywających się w Warszawie.

Organizowane w dniach 6-18 lipca m.in. przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Spotkania, to kurs najnowszej historii Polski przeznaczony dla pedagogów, przede wszystkim historyków i polonistów, pracujących poza krajem.

"Dla IPN rzeczą niezwykle ważną jest nawiązanie kontaktów z różnego rodzaju środowiskami społecznymi. Spotkania są dla nas programem bardzo istotnym, dzięki niemu realizujemy szeroko pojęty program budowy i odbudowy tożsamości nowoczesnego narodu wolnych ludzi. Dlatego fakt, że w kursie uczestniczą przedstawiciele tak wielu krajów jest dla nas tak ważny, ponieważ tam, gdzie wy jesteście jest Polska" - mówił do uczestników Spotkań prezes IPN Janusz Kurtyka.

Uroczyste rozpoczęcie kursu odbyło się we wtorek w siedzibie stołecznego IPN.

W czasie uroczystości za "wyjątkowe zaangażowanie w propagowanie najnowszej historii Polski w środowiskach polonijnych Grecji" nagrodzono nauczyciela historii z polskiej szkoły w Atenach, Grzegorza Nowaka. "Udział w +Spotkaniach+ otworzył mi oczy, na jak wiele sposobów można uczyć historii. Podczas ostatniego roku udało mi się zaangażować uczniów do udziału w ogólnopolskich konkursach historycznych, wzięliśmy także udział w konkursie +Lepsza szkoła+, w którym nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca" - opowiadał PAP Nowak.

Jak zaznaczył, ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród polonii, ale także pośród ateńczyków, cieszyła się sprowadzona do Aten wystawa IPN "Tak daleko, tak blisko". "Wiele osób przychodziło ją obejrzeć po kilka razy, ponieważ była to pierwsza tego typu ekspozycja. Budziła ogromne emocje. Towarzyszyły jej wykłady przybyłych edukatorów z IPN, wieczorek dla pologreków oraz konkurs +Co ty wiesz o PRL+, w którym wzięła udział prawie jedna trzecia uczniów naszej szkoły. Finaliści byli oceniani za pośrednictwem komunikatora przez obradujące w Warszawie jury pod przewodnictwem Jana Żaryna. Uczniowie opowiadali mi, że był to dla nich najbardziej emocjonujący egzamin w życiu" - powiedział Nowak.

W tegorocznej edycji Spotkań biorą udział nauczyciele z Argentyny, USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Słowacji, Węgier, Grecji, Rosji, Litwy, Ukrainy, Niemiec, Białorusi, Łotwy i Estonii. Program kursu składa się z części warsztatowej, konwersatorium terenowego oraz konferencji edukacyjnej.

W części warsztatowej uczestnicy projektu zapoznani zostaną z działalnością IPN, wezmą udział w warsztatach metodycznych i filmowych opartych na propozycjach edukacyjnych IPN oraz wysłuchają wykładów poświęconych najważniejszym aspektom najnowszej historii Polski. Przewidziane są także spotkania ze świadkami historii, m.in. Kazimierzem Świtoniem, twórcą Wolnych Związków Zawodowych.

Konwersatorium terenowe będzie mieć na celu zapoznanie uczestników kursu z miejscami historycznymi nawiązującymi do najnowszych dziejów Polski. Tą część zajęć przygotowali pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Katowicach. Tematycznie będzie ona zajmowała się problematyką związaną z II wojną światową oraz historią lat 80. Konferencja edukacyjna poświęcona będzie analizie sposobu prezentowania okoliczności wybuchu II wojny oraz obalenia komunizmu w podręcznikach szkolnych krajów, gdzie na co dzień pracują uczestnicy kursu.

"Dotychczas w naszych Spotkaniach wzięło udział ok. 250 nauczycieli polonijnych z całego świata. Dzięki tym kursom nasi edukatorzy mieli szansę zapoznać z najnowszą historią Polski ok. 3 tys. osób. Liczymy, że w kolejnych latach ta liczba będzie rosnąć" - podsumował w rozmowie z PAP kierownik Spotkań Andrzej Zawistowski, naczelnik Wydziału Wystaw i Edukacji Historycznej BEP IPN. (PAP)

akn/ ls/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)