Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

In vitro zwiększa szanse urodzenia chłopca

0
Podziel się

W przypadku zapłodnienia metodą in vitro bardziej prawdopodobne jest
urodzenie chłopca niż dziewczynki - informuje serwis "BBC News/Health".

bEhilEdN

W przypadku zapłodnienia metodą in vitro bardziej prawdopodobne jest urodzenie chłopca niż dziewczynki - informuje serwis "BBC News/Health".

W przypadku naturalnego zapłodnienia urodzenie dziewczynki jest niemal równie prawdopodobne, co chłopca - na 100 dzieci rodzi się 51 chłopców.

Jak wykazali australijscy naukowcy, których pracę publikuje "British Journal of Obstetrics and Gynaecology", przy in vitro proporcje są inne - na 100 dzieci rodzi się 56 chłopców.

bEhilEdP

Badania opierają się na obserwacjach niemal 14 tys. porodów - wszystkich porodów po zapłodnieniu in vitro, które miały miejsce w klinikach leczenia bezpłodności Australii i Nowej Zelandii w latach 2002-2006.

Jednak w przypadku metody sztucznego zapłodnienia zwanej ICSI - polegającej na wyborze pojedynczego plemnika i wstrzyknięciu go do komórki jajowej - na 100 dzieci rodzi się 51 dziewczynek.

Jak zauważa profesor Philip Steuer z British Journal of Obstetrics and Gynaecology, proporcja chłopców i dziewczynek w populacji zmienia się w naturalny sposób - na przykład pod wpływem głodu czy wojen.

Jednak - dodaje naukowiec - w krajach takich jak Indie czy Chiny problemem staje się świadomy wybór płci dziecka przez rodziców - przerywane są ciąże, które prowadziłyby do urodzenia się dziewczynek. Zdaniem badacza, zaczyna to powodować problemy - wkrótce wielu mężczyzn w tych krajach nie będzie mogło znaleźć partnerki.(PAP)

bEhilEdV

pmw/ agt/ jbr/

bEhilEeq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)