Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inauguracja aplikacji w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury

0
Podziel się:

150 aplikantów sędziowskich i prokuratorskich złożyło w poniedziałek
ślubowanie, inaugurując pierwszą wspólną aplikację sędziowską i prokuratorską w Krajowej Szkole
Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie (KSSiP).

150 aplikantów sędziowskich i prokuratorskich złożyło w poniedziałek ślubowanie, inaugurując pierwszą wspólną aplikację sędziowską i prokuratorską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie (KSSiP).

Jak powiedział dyrektor KSSiP, sędzia Leszek Pietraszko, "osoby rozpoczynające dziś aplikacje specjalistyczne mają już za sobą ciężką drogę. Latem 2009 roku weszły w skład 300-osobowej grupy, wyłonionej spośród półtora tysiąca kandydatów na aplikację ogólną. Po odbyciu tej aplikacji okazały się lepsze od pozostałych 150 osób. Z całą odpowiedzialnością można więc powiedzieć, że stanowią wyselekcjonowaną elitę młodych prawników".

Sędzia Pietraszko zaznaczył też, że "wprowadzony ustawą z 23 stycznia 2009 roku model zakłada wieloetapowość szkolenia i jest zwieńczeniem wieloletnich prac mających na celu ujednolicenie i podniesienie poziomu szkolenia".

Dyrektor KSSiP przypomniał, że - według ustawy - pierwszy etap dochodzenia do zawodu sędziego i prokuratora stanowi roczna aplikacja ogólna, która poprzedzona jest konkursem. Absolwenci aplikacji ogólnej uzyskują uprawnienia do wykonywania zawodu referendarza sądowego oraz asystenta sędziego lub prokuratora. Najlepsi mogą kontynuować szkolenie w ramach aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej.

Po kolejnych 30 miesiącach szkolenia, zakończonego egzaminem, absolwenci aplikacji prokuratorskiej zyskują kwalifikacje do wykonywania zawodu asesora prokuratury i - w dalszej perspektywie - również prokuratora. Natomiast aplikanci sędziowscy po zdaniu egzaminu muszą jeszcze odbyć 2-letni staż na stanowisku asystenta sędziego i referendarza sądowego. Na zakończenie stażu otrzymują dyplom ukończenia aplikacji sędziowskiej, uprawniający do ubiegania się o urząd sędziego.

Tak wiec aplikacja prokuratorska trwa 30 miesięcy, aplikacja sędziowska 54 miesiące.

Na inaugurację pierwszego szkolenia aplikantów sędziowskich i prokuratorskich przybyli do Krakowa przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Generalnej, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa, a także prokuratur i sądów apelacyjnych oraz naczelnych organów samorządów prawniczych. Wykłady inauguracyjne dla aplikantów wygłosili: I prezes Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski i prokurator generalny Andrzej Seremet. (PAP)

hp/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)