Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w styczniu 2012 r. ponownie się obniżył

0
Podziel się:

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w styczniu 2012 r. nieznacznie się obniżył w
stosunku do ostatnich notowań z ubiegłego roku. Indeks kwartalny spadł o jeden punkt do 43 pkt., a
indeks roczny o dwa punkty także do 43 pkt. - podała PKPP Lewiatan w komunikacie.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w styczniu 2012 r. nieznacznie się obniżył w stosunku do ostatnich notowań z ubiegłego roku. Indeks kwartalny spadł o jeden punkt do 43 pkt., a indeks roczny o dwa punkty także do 43 pkt. - podała PKPP Lewiatan w komunikacie.

Jak zaznaczono w raporcie, wskaźniki odpowiadają stopie wzrostu PKB ok. 3 proc.

"Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w styczniu uległ niewielkiej korekcie w dół w stosunku do ostatnich notowań z ub. roku, bo indeks kwartalny spadł tylko o jeden punkt do 43 pkt., a indeks roczny o dwa punkty, także do 43 pkt. Oba indeksy znalazły się na tym samym poziomie, co oznacza oczekiwanie niewielkiego spowolnienia i raczej wyrównanego w horyzoncie bieżącego roku. Oczekiwania są podobne do tych sprzed przyspieszonego wzrostu półtora roku temu, czyli odpowiadają stopie wzrostu PKB ok. 3 proc." - napisano w komunikacie.

"Dane za ostatni kwartał ub. roku pokazują, że wbrew wcześniejszym oczekiwaniom nie ma na razie nawet śladu spowolnienia, które jeżeli nadejdzie, to będzie łagodne i dopiero w drugiej połowie roku, bo indeks półroczny jest nawet o jeden punkt wyższy od aktualnego kwartalnego. Tempo wzrostu PKB w ostatnim kwartale, jeżeli nie przyspieszyło, to na pewno nie osłabło. Wprawdzie widać oznaki spowolnienia po stronie konsumpcji, ale dynamikę wzrostu podtrzymują inwestycje i eksport netto. W końcówce roku utrzymywała się nadal wysoka dynamika produkcji sprzedanej przemysłu i budowlanej oraz sprzedaży na eksport, przy pewnym już osłabieniu sprzedaży detalicznej. Wydaje się, że te tendencje się utrzymają, przynajmniej w pierwszej połowie roku. Odporność na skutki spowolnienia światowej koniunktury podnosi dobra kondycja sektora przedsiębiorstw oraz krajowych banków, a także wyraźne ograniczenie deficytu finansów publicznych w ub. roku. Poprawia się kondycja gospodarki niemieckiej, naszego głównego partnera handlowego"
- dodano.

Kwartalny indeks popytu globalnego, który ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne, nie zmienił się w stosunku do grudnia ub. roku, pozostając na poziomie 43 pkt., spadł natomiast istotnie indeks roczny o dziewięć punktów do 39 pkt.

Indeks finansów, który ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej, poprawił się o jeden punkt, plasując się na poziomie 47 pkt, we wszystkich przekrojach czasowych.

Kwartalny indeks makroekonomiczny, obejmujący inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia oraz stopień konkurencyjności gospodarki, uległ dużej redukcji o siedem punktów do 35 pkt, ale indeks roczny poprawił się o dwa punkty do 41 pkt. i jest powyżej kwartalnego.

Kwartalny indeks polityczny, który ocenia wpływ czynników politycznych, spadł o dziesięć punktów do 48 pkt, a roczny o trzy do 52 pkt.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie. (PAP)

fdu/ asa/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)