Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Indie: 12 osób zginęło w manifestacjach w indyjskim Kaszmirze

0
Podziel się

Co najmniej 12 osób zginęło, a 75 zostało rannych w
poniedziałek w zamieszkanym w większości przez muzułmanów indyjskim Kaszmirze w najkrwawszych od
czerwca demonstracjach antyrządowych oraz protestach przeciw paleniu Koranu w USA - poinformowała
policja.

bEhwOVLV

Co najmniej 12 osób zginęło, a 75 zostało rannych w poniedziałek w zamieszkanym w większości przez muzułmanów indyjskim Kaszmirze w najkrwawszych od czerwca demonstracjach antyrządowych oraz protestach przeciw paleniu Koranu w USA - poinformowała policja.

Jak pisze agencja AP, protesty wywołała wiadomość podana przez irańską telewizję państwową Press TV, która podała, że w weekend w USA doszło do profanacji Koranu. Manifestacje szybko przerodziły się w protesty przeciwko rządowi w Delhi, dzień po wprowadzeniu przez władze centralne godziny policyjnej w większości regionu.

Trzech manifestantów i policjant zginęli w starciach w środkowej części stanu Dżammu i Kaszmir. Kolejne trzy osoby poniosły śmierć na zachodzie, gdzie tłum muzułmańskich demonstrantów podpalił szkołę prowadzoną przez protestanckich misjonarzy.

bEhwOVLX

Jeden mężczyzna zginął na północy Kaszmiru, gdzie policja otworzyła ogień do manifestantów, którzy rzucali w funkcjonariuszy kamieniami oraz skandowali hasła na rzecz niepodległości Kaszmiru.

Według policji, w innych incydentach zginęły kolejne cztery osoby.

Od 1989 roku w części indyjskiej Kaszmiru, w stanie Dżammu i Kaszmir, trwa powstanie separatystów muzułmańskich, w którym według władz życie straciło ponad 47 tys. ludzi, a według obrońców praw człowieka - 70 tys. Indie utrzymują, że to Pakistan zbroi i szkoli kaszmirskich separatystów. Islamabad zaś twierdzi, że jedynie udziela moralnego wsparcia mieszkańcom Kaszmiru w "walce o wolność".

Od 1947 roku Indie i Pakistan prowadziły ze sobą trzy wojny, w tym dwie o sporny Kaszmir. Po raz czwarty omal nie doszło do otwartego konfliktu w 2002 roku. Cztery lata wcześniej oba kraje przeprowadziły próby z bronią jądrową.

bEhwOVMd

Indyjsko-pakistańskie rozmowy pokojowe rozpoczęły się w 2004 roku, jednak zamachy terrorystyczne w Bombaju w 2008 roku spowodowały zamrożenie kontaktów. Według Indii, Pakistan zrobił zbyt mało, aby powstrzymać terrorystów prowadzących działania z jego terytorium.(PAP)

jhp/ kar/

7090474 7090835

bEhwOVMy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)