Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Indie informują o ataku w Kaszmirze, Pakistan zaprzecza

0
Podziel się:

Według ministra obrony Indii grupa terrorystów zaatakowała we
wtorek indyjski patrol wojskowy w Kaszmirze. Zginęło pięciu indyjskich żołnierzy, a niektórzy
napastnicy byli w pakistańskich mundurach wojskowych. Pakistan twierdzi, że żadnego ataku nie było.

Według ministra obrony Indii grupa terrorystów zaatakowała we wtorek indyjski patrol wojskowy w Kaszmirze. Zginęło pięciu indyjskich żołnierzy, a niektórzy napastnicy byli w pakistańskich mundurach wojskowych. Pakistan twierdzi, że żadnego ataku nie było.

Indyjskie źródła wojskowe informują, że sześcioosobowy patrol został zaatakowany na terytorium Indii w odległości ok. 450 metrów od dzielącej Kaszmir linii kontroli; jeden żołnierz przeżył atak. Agencja Reuters pisze, że był to jeden z najpoważniejszych incydentów od czasu, gdy Indie i Pakistan zawarły w 2003 roku zawieszenie broni w Kaszmirze.

"Zasadzkę urządziło około 20 uzbrojonych po zęby terrorystów wraz z innymi ludźmi, którzy mieli na sobie mundury armii pakistańskiej" - powiedział w parlamencie minister obrony Indii Arackaparambil Kurien Antony.

Według indyjskich źródeł rządowych Delhi złożyło formalny protest na ręce przedstawiciela dyplomatycznego Pakistanu. Strona pakistańska zaprzeczyła, jakoby w Kaszmirze doszło do wymiany ognia. Zarzuty Delhi władze w Islamabadzie uznały za "bezpodstawne i niepoparte dowodami twierdzenia".

Reuters cytuje przedstawiciela pakistańskich sił bezpieczeństwa, który oświadczył, zastrzegając sobie anonimowość, że "w ogóle nie było żadnego incydentu".

Spór o Kaszmir trwa od 1947 roku; w tym czasie między Indiami i Pakistanem, które są obecnie mocarstwami nuklearnymi, doszło do trzech wojen. Chociaż relacje pakistańsko-indyjskie powoli poprawiały się w ostatnich latach, wzdłuż linii kontroli wciąż dochodzi do wymiany ognia i niewielkich potyczek.

Zamrożenie relacji na linii Delhi-Islamabad nastąpiło po zamachach terrorystycznych w Bombaju w listopadzie 2008 roku, o które Indie oskarżają ekstremistyczne ugrupowanie islamistyczne Lashkar-e-Taiba (LeT). Delhi twierdzi, że LeT była wspierana przez "elementy" w pakistańskiej armii, czemu Islamabad kategorycznie zaprzecza.

W styczniu 2011 roku Indie i Pakistan wznowiły proces pokojowy, ale zaraz został on zawieszony w związku z kolejnym incydentem w Kaszmirze. Informacje o wtorkowym ataku nadeszły w czasie, gdy Delhi rozważa propozycje Islamabadu w sprawie terminu wznowienia tych rozmów. (PAP)

az/ ap/

14332341 14332404 14332461 14332555

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)