Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Indie: Socjaliści nie chcą parytetu kobiet w parlamencie

0
Podziel się:

Indyjskie partie socjalistyczna i ludowa wycofały w poniedziałek
poparcie dla partii rządzącej, by zaprotestować przeciwko ustawie rezerwującej jedną trzecią miejsc
w parlamencie dla kobiet. Debatę i głosowanie odłożono przynajmniej do wtorku.

Indyjskie partie socjalistyczna i ludowa wycofały w poniedziałek poparcie dla partii rządzącej, by zaprotestować przeciwko ustawie rezerwującej jedną trzecią miejsc w parlamencie dla kobiet. Debatę i głosowanie odłożono przynajmniej do wtorku.

Projekt ustawy tak rozwścieczył socjalistycznych posłów, że drąc na strzępy wydrukowaną propozycję, ruszyli ku przewodniczącemu i usiłowali powyrywać stojące przed nim mikrofony. Zostali odsunięci przez służby porządkowe.

Ustawa od początku budzi silną opozycję. Po raz pierwszy zaproponowano ją 14 lat temu. Rząd premiera Manmohana Singha, przekonany, że tym razem dysponuje wystarczającym poparciem, przedstawił projekt ustawy w Dzień Kobiet.

Partia Socjalistyczna (SP) i Narodowa Partia Ludowa (RJD), regionalne ugrupowania mające łącznie 27 mandatów w izbie niższej, nie wchodzą w skład koalicji rządzącej, ale ją popierały.

Ugrupowania socjalistyczne uważają, że część kwot przeznaczonych w projekcie dla kobiet należy przydzielić mniejszościom etnicznym i niższym kastom, upośledzonym społecznie i ekonomicznie.

Ustawa przewiduje zwiększenie liczby kobiet w 545-mandatowej niższej Izbie Stanów (Lok Sabha) do 181 z obecnych w nim 59 i niemal czterokrotne zwiększenie ich udziału w 250-osobowej wyższej Izbie Stanów (Lok Rajya).

Nie ma zagrożenia - powiedział jeden z liderów rządzącego Indyjskiego Kongresu Narodowego Jagdambika Prasad. - Rząd Singha nadal ma poparcie 289 parlamentarzystów Lok Sabhy.

Projekt poparły główne partie opozycyjne, w tym prawicowa Indyjska Partia Ludowa (BJP) i ugrupowania komunistyczne. (PAP)

klm/ mc/

5814049 5814230 5814377

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)