Notowania

wiadomości
25.04.2013 14:46

INE PAN: w 2013 r. PKB Polski wzrośnie o 1,5 proc.

# dochodzą kolejne informacje dot. prognoz INE PAN #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą kolejne informacje dot. prognoz INE PAN #

25.04. Warszawa (PAP) - W tym roku dynamika PKB polskiej gospodarki wyniesie 1,5 proc. - prognozuje Instytut Nauk Ekonomicznych PAN. Zadaniem ekspertów na koniec roku stopa bezrobocia wyniesie 14,2 proc.

Jak mówił Jerzy Mycielski z INE PAN, prognozowana na ten rok ścieżka wzrostu PKB, "to jest ścieżka lekkiego odbicia". Eksperci Instytutu oczekują, że w pierwszym kwartale wzrost PKB wyniesie 1,1 proc., w drugim kwartale bieżącego roku nasza gospodarka przyspieszy do 1,4 proc., w trzecim kwartale ma rosnąć w tempie 1,7 proc., a w czwartym - 1,9 proc.

"W rezultacie w 2013 r. prognozujemy 1,5 proc. wzrostu PKB, ale gdybyśmy dysponowali zrewidowanymi przez GUS danymi o PKB, to ten wzrost mógłby być o 0,2-0,3 proc. niższy" - powiedział Mycielski.

Główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości Ignacy Morawski dodał, że wśród czynników, które wpływają na niskie tempo wzrostu PKB, będzie osłabienie popytu wewnętrznego oraz słabości rynku pracy.

"Sytuacja na polskim rynku pracy pogarsza się od połowy 2011 r. Te zmiany nie są jednak tak gwałtowne, jak w latach 2008-2009, ale można powiedzieć, że negatywna sytuacja na rynku pracy jest dość niepokojąco trwała. Spadek zatrudnienia trwa już od półtora roku i nie widać żadnych sygnałów, aby stwierdzić, że sytuacja będzie się poprawiała" - powiedział.

Z prognoz INE PAN wynika, że w tym roku nastąpi "wyraźne osłabienie gospodarcze z realnym wzrostem PKB na poziomie poniżej tzw. granicznej stopy wzrostu, zapewniającej zatrudnienie". Eksperci wskazali, że w pierwszym kwartale br. stopa bezrobocia wyniesie 14,3 proc., w drugim kwartale będzie to 13,5 proc., w trzecim - 13,6 proc., a w czwartym kwartale 14,2 proc.

Eksperci z INE PAN oczekują też, że w pierwszym kwartale br. inflacja wyniesie 1,4 proc., w drugim kwartale 1,0 proc., w trzecim kwartale - 1,2 proc., a w czwartym - 1,6 proc.

Ekonomiści spodziewają się też, że główna stopa procentowa wyniesie na koniec drugiego kwartału br. 3 proc. i nie ulegnie zmianie aż do końca roku. (PAP)

rbk/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz