Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inicjator Drogi Neokatechumenalnej doktorem honoris causa KUL

0
Podziel się:

Inicjator Drogi Neokatechumenalnej Kiko Argueello otrzymał w środę tytuł
doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II za oryginalny wkład w
odnowę Kościoła. Na świecie istnieje ok. 25 tys. wspólnot neokatechumenalnych działających w 124
krajach.

Inicjator Drogi Neokatechumenalnej Kiko Argueello otrzymał w środę tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II za oryginalny wkład w odnowę Kościoła. Na świecie istnieje ok. 25 tys. wspólnot neokatechumenalnych działających w 124 krajach.

"Kiko Argueello, wraz z Carmen Hernandez, zainicjował cenną dla współczesnego świata pochrzcielną formację duchową, zwaną powszechnie Drogą Neokatechumenalną, która, jako forma wtajemniczenia chrześcijańskiego, prowadzi na całym świecie działalność ewangelizacyjną, staje w obronie wartości życia ludzkiego, godności osoby ludzkiej oraz chrześcijańskiego małżeństwa i rodziny" - głosi uchwała Senatu o przyznaniu tytułu Argueello.

Droga Neokatechumenalna lub Neokatechumenat to ruch w Kościele katolickim, który skupia osoby chcące pogłębiać swoją wiarę. Ruch został zainicjowany w Madrycie w 1964 r. W 2002 r. Neokatechumenat został uznany przez Stolicę Apostolską jako droga formacji duchowej, ważna dla społeczeństwa czasów współczesnych; ma być ona m.in. odpowiedzią na sekularyzację i na potrzeby wierzących we współczesnych czasach.

Na świecie istnieje ok. 25 tys. wspólnot Drogi Neokatechumenalnej działających w 124 krajach na pięciu kontynentach. W Polsce tych wspólnot jest około tysiąca, skupiają 40-50 tys. osób.

"Jest to dla mnie honor, którego być może jako grzesznik nie jestem godny. Jesteśmy pod wrażeniem, jak Bóg mimo naszej słabości działa i czyni cuda, i poprzez nas np. odbudowuje rodziny, zbawia wielu młodych od narkotyków i od aborcji" - powiedział Argueello dziennikarzom.

Pytany o przyszłość i nowe zadania dla Neokatechumenatu powiedział, że obecnie wyczuwalna jest potrzeba ewangelizowania Azji. "Chcemy przygotować 20 tys. kapłanów m.in. do Laosu, Kambodży, Mongolii. Chcemy iść do ludzi, którzy nie znają Chrystusa" - powiedział.

W laudacji ks. prof. Stanisław Zarzycki podkreślił, że Droga Neokatechumenalna zainicjowana przez Argueello staje się drogą ocalenia człowieka i ludzkiej wspólnoty. "Wyzwala człowieka ze wszystkich skłonności bałwochwalczych i uczy postawy wrażliwości na Boga i bliźniego" - podkreślił. Jest to - jego zdaniem - szczególnie ważne we współczesnym świecie, w którym człowiek zbyt często ulega pragnieniu posiadania wielu rzeczy, władzy i sławy, zwłaszcza medialnej, "wskutek czego oddaje się różnym idolom, a nie prawdziwemu Bogu".

Argueello w swoim wystąpieniu podczas uroczystości podkreślił, że nie można zapominać o tym, iż chrześcijaństwo wcześniej niż doktryną, moralnością czy filozofią - jest nowiną, która, gdy się ją przyjmuje, ma moc się spełniać i dawać zbawienie. "To jest nowina! Bóg stał się człowiekiem w Chrystusie" - powiedział.

Kiko Argueello (ur. 9 stycznia 1939 r.) jest Hiszpanem. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie, był uczniem Pablo Picasso, zdobył tytuł profesora malarstwa i rysunku. Po przejściu głębokiego kryzysu egzystencjalnego i religijnego zdecydował, że poświęci się ewangelizacji wśród ludzi cierpiących i przeniósł się do slamsów Madrytu. Tam spotkał absolwentkę chemii i teologii Carmen Fernadez, z którą wspólnie prowadzili katechezy w małej wspólnocie mieszkających w slamsach Cyganów. Później kolejne takie wspólnoty powstały w Madrycie i dały początek ruchowi nazywanemu obecnie Drogą Katechumenalną.

Swoje doświadczenia ewangelizacji wśród biedaków Argueello opisał w książce "Kerygmat. Z ubogimi w barakach", którą z okazji jego wizyty w Polsce wydało Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium.(PAP)

ren/ agt/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)