Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inna wersja historii w "Jednej przegranej bitwie" Marcina Wolskiego

0
Podziel się:

Nakładem Narodowego Centrum Kultury ukazała się powieść Marcina Wolskiego
"Jedna przegrana bitwa", opowiadająca alternatywną historię Polski i Europy w razie porażki wojsk
polskich w Bitwie Warszawskiej.

*Nakładem Narodowego Centrum Kultury ukazała się powieść Marcina Wolskiego "Jedna przegrana bitwa", opowiadająca alternatywną historię Polski i Europy w razie porażki wojsk polskich w Bitwie Warszawskiej. *

"Jedna przegrana bitwa" należy do serii "Zwrotnice czasu" wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury. To także trzecia książka Marcina Wolskiego, w której autor buduje historię alternatywną. W opublikowanym w 2003 roku "Alterlandzie" Wolski wyobraża sobie, co by było, gdyby nie powstał PRL. W "Wallenrodzie" przedstawia inny przebieg II wojny światowej.

"Dotychczas tworzyłem scenariusze optymistyczne. Tym razem bieg historii odmieniam na naszą niekorzyść" - powiedział Wolski na czwartkowej konferencji prasowej, odbywającej się w warszawskim Domu Spotkań z Historią.

Tłem dla powieści Wolskiego jest zamordowanie głównodowodzącego wojskiem polskim Józefa Piłsudskiego i klęska w Bitwie Warszawskiej. Armia Czerwona, wspierana przez komunistyczne rewolucje w innych krajach, w przeciągu 10 lat podbija Niemcy, Francję, Włochy i resztę Europy. Punktami oporu zachodniego świata pozostały Wielka Brytania i USA.

"Podoba mi się sposób narracji Marcina Wolskiego, wartka akcja i obecność wątków sensacyjnych" - wyznał dyrektor NCK Krzysztof Dudek.

Fabuła powieści opisuje losy wychowanego w komunistycznej Polsce młodego chłopaka, który w pewnym momencie otrzymuje pamiętnik swojego ojca, emigranta, człowieka, o którym dotychczas niewiele mu opowiadano. Ojciec walczył w Bitwie Warszawskiej, przeżył i pod innym nazwiskiem przedostał się na Zachód. Świadomość prawdziwej historii odmienia młodzieńca; ze stronnika partii staje się ukrytym przeciwnikiem systemu. Udaje mu się uciec z obozu socjalistycznych republik i kontynuuje życie w Ameryce. Fabułę przeplatają wątki romansowe oraz opisy bitew i wypadków.

"Ta publikacja ma charakter edukacyjny, bo historia alternatywna to dobry sposób na zainteresowanie naszymi dziejami, zwłaszcza młodych Polaków i rozbudzenie ich świadomości historycznej" - uważa Dudek. "Czytanie o nieprawdziwych wydarzeniach może skłonić do sięgnięcia po informacje, traktujące o prawdziwym biegu historii" - dodaje Wolski.

O rzeczywistym przebiegu zwycięskiej dla Polaków Bitwie Warszawskiej dowiedzieć się można z posłowia, napisanego przez dr. hab. Grzegorza Nowika.

Jak twierdzi Nowik, "wizja rozwoju wypadków stworzona przez Marcina Wolskiego, w której pojawia się sowiecka Polska z Wilnem, Lwowem, a nawet z Gdańskiem, wydaje się nazbyt optymistyczna". Historyk przypomina dyrektywę Polrewkomu (Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski) z początku sierpnia 1920 roku, który nakazywał aresztowanie i odesłanie do obozów koncentracyjnych wszystkich przeciwników rewolucji - przedstawicieli burżuazji, ziemiaństwa, kleru, a także przedstawicieli polskiej inteligencji.

"Mogło nas nie być wcale. Procesy rusyfikacji i sowietyzacji mogły głęboko przeorać społeczeństwo pozbawione warstw wykształconych, posiadających instynkt państwowotwórczy" - pisze Nowik.

Marcin Wolski, historyk, publicysta, satyryk. Był felietonistą "Gazety Polskiej", "Wprost" i "Tygodnika Solidarność". Twórca, emitowanej do wybuchu stanu wojennego, audycji radiowej "60 minut na godzinę". Autor licznych opowiadań i powieści, m.in. "Noblisty", "EuroDżihad". Wywodzi się z rodziny, której członkowie brali udział w walkach wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. "Jedna przegrana bitwa" dedykowana jest ojcu autora, uczestnikowi Bitwy Warszawskiej.(PAP)

psz/ abe/ jbr/

inne
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)