Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Innowacje technologiczne kluczem do sukcesu Afryki

0
Podziel się:

Afryka ma szansę stać się światowej klasy innowatorem, a przy tym
zapewnić sobie stały wzrost gospodarczy. Niezbędne do tego są inwestycje w nowoczesne technologie,
edukację i infrastrukturę.

Afryka ma szansę stać się światowej klasy innowatorem, a przy tym zapewnić sobie stały wzrost gospodarczy. Niezbędne do tego są inwestycje w nowoczesne technologie, edukację i infrastrukturę.

Sytuacja gospodarcza na kontynencie afrykańskim stała się szeroko dyskutowanym tematem wraz z ogłoszeniem prognozy Banku Światowego na najbliższe trzy lata, z którego wynika, że wzrost gospodarczy Czarnego Kontynentu będzie wyższy od średniej światowej. Pojawiły się jednak obawy, iż obecna sytuacja jest połączona z boomem na rynku towarowym, podtrzymywanym przede wszystkim przez chiński popyt.

Prof.Calestous Juma wyjaśnił stacji CNN, iż utrzymanie przez Afrykę obecnej tendencji wzrostowej będzie w dużej mierze zależeć od tego, jak szybko będzie ona w stanie przejść od zależności od tradycyjnych rynków towarowych do nowoczesnej gospodarki opartej na rozwoju technologicznym.

Unia Afrykańska zorganizowała panel wysokiego szczebla, na którym poruszono tematy nauki, technologii i innowacji. Celem rozmów było przedstawienie propozycji wykorzystania technologii do utrzymania wzrostu gospodarczego. Wstępny raport z panelu pt. "Na skrzydłach innowacji: Afryka 2024", wyznacza podstawowe kierunki rozwoju.

W raporcie podkreślono, iż przewagę Afryce daje możliwość wykorzystania już istniejących technologii. Dzięki temu, może ona prowadzić dalsze badania i stać się innowatorem kolejnych dziedzin przemysłu. Już teraz kontynent afrykański przoduje w rozwoju systemów płatności mobilnych.

Autorzy raportu sugerują, że Afryka powinna także zainwestować w biotechnologię rolniczą. Chodzi tu przede wszystkim o wprowadzenie do rolnictwa upraw roślin transgenicznych (GMO), które pomogą zwiększyć produkcję i jakość żywności.

Kolejnym obszarem inwestycji jest infrastruktura. Ulepszenia wymagają systemy energetyczne, irygacyjne oraz sieci komunikacyjne i telekomunikacyjne. Bank Światowy oszacował, iż kontynent będzie musiał zainwestować ok. 93 mld USD rocznie, by osiągnąć zamierzone cele infrastrukturalne. Niektóre państwa afrykańskie podjęły już pierwsze kroki w tym kierunku. Przykładowo RPA, w zeszłym roku, przydzieliła 97 mld USD na projekty rozwoju infrastruktury obejmujące kolejne 3 lata.

Raport zwraca szczególną uwagę na kluczowe znaczenie rozwoju edukacji w zakresie technologii. Zaleca utworzenie nowych uniwersytetów, które jednocześnie pełniłyby funkcje nauczania, badawcze i komercjalizacji produktów.

Na końcu, autorzy raportu podkreślają potrzebę podtrzymywania afrykańskich przedsiębiorstw technologicznych. Ma się to przejawiać w dwóch wymiarach: po pierwsze poprzez wspieranie powstawania nowych przedsiębiorstw, po drugie - przez powiększanie skali działania obecnych przedsiębiorstw.

Juma podkreśla, iż wdrożenie tych rekomendacji będzie wymagało poparcia afrykańskich liderów i wypracowania planów długoterminowych. Większość działań będzie się odbywać w skali regionalnej, obejmując poszczególne miasta czy prowincje. Potrzebna będzie także zmiana systemów zarządzania, na bardziej odpowiadające warunkom panującym na współczesnych rynkach globalnych. Państwa, którym nie uda się spełnić tego ostatniego warunku, nie będą miały szansy na osiągnięcie sukcesu.(PAP)

ank/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)