Notowania

wiadomości
01.02.2012 19:07

Inspektorzy MAEA zapowiadają kolejny wyjazd do Iranu 21 lutego

# Dochodzi data kolejnej misji #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Dochodzi data kolejnej misji #

01.02. Wiedeń (PAP/AP,Reuters,AFP) - Na 21 i 22 lutego planuje Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) kolejny wyjazd swych przedstawicieli do Iranu - ogłosiła w środę agencja. Szef MAEA Yukiya Amano zapewnił, że jest ona zaangażowana w intensyfikację dialogu z Iranem.

Wcześniej w środę MAEA, której inspektorzy zakończyli właśnie trzydniowe rozmowy w Iranie, zapowiedziała kolejną misję, ale nie podała jej daty.

"Agencja jest zaangażowana w intensyfikację dialogu. Nadal najważniejsze jest poczynienie postępów w konkretnych kwestiach" - ogłosił Amano w oświadczeniu.

Po wylądowaniu w środę grupy inspektorów w Wiedniu szef misji Herman Nackaerts nie podał szczegółów na temat tego, co osiągnięto w trakcie trzech dni rozmów.

"Mieliśmy trzy dni intensywnych dyskusji o wszystkich naszych priorytetach i wyrażamy zaangażowanie w rozwiązanie wszystkich nieuregulowanych spraw" - powiedział Nackaerts dziennikarzom. Dodał, że Irańczycy też potwierdzili swoje zaangażowanie.

"Ale, oczywiście, wciąż jest wiele do zrobienia, więc planujemy kolejną podróż w najbliższej przyszłości" - powiedział Nackaerts. Odmówił informacji na temat tego, czy irańscy rozmówcy zaangażowali się w rzeczywisty dialog, a także podania szczegółów; podkreślił, że najpierw musi zdać sprawę swemu szefowi.

Ekspert od nierozprzestrzeniania broni nuklearnej Mark Fitzpatrick uznał wypowiedź Nackaertsa na temat kolejnych spotkań za pozytywny znak.

"MAEA nie przygotowywałaby kolejnej wizyty, gdyby nie spodziewała się postępu w wyjaśnieniu przynajmniej kilku kwestii dotyczących podejrzanych działań nuklearnych" Iranu - powiedział ekspert.

Zachód podejrzewa, że irański program nuklearny ma na celu zdobycie broni atomowej. Teheran konsekwentnie zaprzecza, twierdząc, że program ten ma charakter czysto cywilny.(PAP)

awl/ mmp/ mc/

10703890 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz