Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Inteligentne" strategie regionów podstawą korzystania ze środków UE

0
Podziel się

Wykorzystanie środków UE w regionach do 2020 r. będzie oparte o regionalne
strategie inteligentnej specjalizacji, gdzie samorządy wspólnie z biznesem i nauką określą
najbardziej rozwojowe dziedziny - powiedział szef unijnej dyrekcji polityki regionalnej Walter
Deffaa.

bErYtshx

Wykorzystanie środków UE w regionach do 2020 r. będzie oparte o regionalne strategie inteligentnej specjalizacji, gdzie samorządy wspólnie z biznesem i nauką określą najbardziej rozwojowe dziedziny - powiedział szef unijnej dyrekcji polityki regionalnej Walter Deffaa.

Najważniejsze zasady, związane z nowym unijnym podejściem do zasad wspierania projektów w poszczególnych regionach, były we wtorek jednym z tematów specjalnej sesji sejmiku woj. śląskiego. Odbyła się ona w ramach trwającego od poniedziałku do środy w Katowicach III Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Szef Generalnej Dyrekcji ds. polityki regionalnej zastąpił na katowickim kongresie unijnego komisarza ds. polityki regionalnej Johannesa Hahna, który w ostatniej chwili musiał odwołać swój przyjazd.

bErYtshz

Deffaa wskazał, że każdy region musi stworzyć - w drodze konsultacji różnych środowisk - tzw. inteligentną strategię, definiującą najmocniejsze strony danego regionu, które zamierza on wzmacniać i w których chce się specjalizować. Dopiero taka strategia może być podstawą tworzenia regionalnych programów, ubiegających się o unijne wsparcie.

"Tworzenie takiego dokumentu to proces strategiczny, za którym kryje się także tworzenie partnerstw i skupianie rozmaitych podmiotów wokół przyjętych celów. Konieczne jest, by robić to w rzeczywistym partnerstwie między samorządami, biznesem, firmami i instytucjami badawczymi" - wskazał dyrektor Deffaa, podkreślając konieczność stałej modyfikacji takiej strategii.

"Strategia inteligentnej specjalizacji to nie jest coś, co trzeba napisać i odłożyć na półkę. To jest rzecz bardzo praktyczna, a tworzenie strategii to proces ciągły. Należy stale wsłuchiwać się w potrzeby różnych środowisk, poprawiać legislację i tworzyć jak najlepsze środowisko dla rozwoju" - dodał dyrektor, wskazując na rolę samorządu regionalnego jako głównego kreatora strategii i motoru zmian w niej, gdy jest taka potrzeba.

Według dyrektora, w nowej unijnej perspektywie finansowej wzmocnione będą także możliwości współpracy międzyregionalnej, obejmującej regiony z różnych krajów. Również tu podstawą wspierania projektów mają być strategie, definiujące "inteligentne specjalizacje" poszczególnych regionów.

bErYtshF

"Dzięki tej współpracy, na poziomie regionalnym Unia Europejska może szybko odzyskać swoją konkurencyjność - w obrębie regionów i w ramach powiązań pomiędzy regionami" - ocenił Deffaa.

Pochwalił projekt Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020, uznając, że region jest wzorcowo przygotowany do kolejnego okresu unijnego programowania i znajduje się w grupie najbardziej zaawansowanych polskich regionów w procesie zatwierdzania programu.

"Program woj. śląskiego może być zaakceptowany, jako jeden z pierwszych programów regionalnych w Polsce" - ocenił Deffaa.(PAP)

mab/ mki/ jra/

bErYtsia
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)