Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inteligentny dom na Budmie

0
Podziel się:

Prezentacja tzw. inteligentnego domu to jedna z atrakcji rozpoczętych we
wtorek w Poznaniu 20. Międzynarodowych Targów Budownictwa Budma. W jubileuszowej edycji targów
bierze udział blisko półtora tysiąca firm.

Prezentacja tzw. inteligentnego domu to jedna z atrakcji rozpoczętych we wtorek w Poznaniu 20. Międzynarodowych Targów Budownictwa Budma. W jubileuszowej edycji targów bierze udział blisko półtora tysiąca firm.

Na targach prezentowane są m.in. domy z bali, budynki w których zużywa się minimalną ilość energii na ogrzewanie, a także nowoczesne technologie i rozwiązania wykorzystywane w trakcie wszelkich inwestycji budowlanych - od projektowania, prac gruntowych, przez elementy konstrukcyjne, po wyposażenie i zabezpieczenie obiektu.

W jednej z hal targowych stanął niewielki, piętrowy dom, w którym zwiedzający mogą poznać zalety tzw. inteligentnego lub zautomatyzowanego domu, czyli obiektu wyposażonego w instalacje sterujące w budynkach np. oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją czy monitoringiem. Instalacje takie pozwalają również m.in. sterować żaluzjami okiennymi, instalacjami wodnymi, czy też urządzeniami audio i video. Ustawień można dokonywać zdalnie np. poprzez telefon komórkowy.

Prezes stowarzyszenia zrzeszającego firmy oferujące takie rozwiązania Krzysztof Sasin powiedział we wtorek PAP, że dom zautomatyzowany może wykonywać "uciążliwe" dla użytkownika funkcje, np. sterowanie oświetleniem lub ogrzewaniem według zaprogramowanego wcześniej harmonogramu.

"Przy wyjściu z domu użytkownik normalnie zamyka okna, wyłącza oświetlenie w każdym pomieszczeniu, blokuje rolety, redukuje ogrzewanie. W domu zautomatyzowanym system +wie+, że użytkownik wraca o określonej godzinie, odpowiednio wcześniej np. reguluje ogrzewanie i ustawia wszystko według preferencji właściciela" - powiedział.

Wyjaśnił, że zastosowanie takich technologii zwiększa koszt budowy każdego metra kwadratowego o ok. 200 zł.

"Obecnie w Polsce buduje się kilkaset zautomatyzowanych domów rocznie. Z roku na rok ten rynek rośnie w tempie 50 - 100 proc. Jeżeli ktoś inwestuje w dom kilka milionów złotych, to dołożenie kilkudziesięciu, lub nawet kilkuset złotych do życiowej inwestycji nie jest już tak wielkim problemem, jak to było jeszcze kilka lat temu" - powiedział.

Ekspozycji towarzyszy cykl konferencji i wykładów na temat automatyki budynkowej i współczesnych trendów w jej projektowaniu.

Na targach pokazywane są też najnowsze rozwiązania dotyczące energooszczędnych technologii budowania. Wykłady i warsztaty poświęcone są m.in. budynkom bez barier architektonicznych oraz remontom i odbudowie obiektów zniszczonych wskutek powodzi lub huraganów.

Zaplanowano też m.in. pokazy układania kostki brukowej, dekarskie oraz warsztaty dla parkieciarzy, a także Glazurnicze Mistrzostwa Polski.

W tym roku razem z Budmą w Poznaniu odbywają się targi Centrum Budownictwa Sportowego, a także Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech. (PAP)

rpo/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)