Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Interfax: Sutiagin w Wiedniu w ramach wymiany szpiegów

0
Podziel się

Rosyjski naukowiec skazany w Rosji za szpiegostwo Igor
Sutiagin przybył w czwartek do Wiednia w ramach wymiany szpiegów - podały media powołując się na
rosyjską agencję Interfax.

bEhchgxx

Rosyjski naukowiec skazany w Rosji za szpiegostwo Igor Sutiagin przybył w czwartek do Wiednia w ramach wymiany szpiegów - podały media powołując się na rosyjską agencję Interfax.

Rosyjskie media poinformowały, że zgodnie z ustaleniami władz Rosji i USA do Moskwy ma przylecieć w nocy z czwartku na piątek Anna Chapman, która jest oskarżana w USA o szpiegostwo.

"Spotkanie rosyjskiego ambasadora w USA Siergieja Kislaka z zastępcą sekretarza stanu Williamem Burnsem zakończyło się sukcesem - obie strony zgodziły się na wymianę szpiegów" - napisała w czwartek gazeta.ru.

bEhchgxz

Adwokatka Sutiagina Anna Stawicka powiedziała w czwartek, że rodzina Sutiagina została powiadomiona telefonicznie, iż widziano go na lotnisku w Wiedniu i że z Wiednia ma się udać do Londynu.

Stawicka powiedziała agencji Associated Press (AP), że nie była w stanie potwierdzić tych doniesień u władz rosyjskich czy w innych źródłach. Sutiagin, specjalista ds. broni nuklearnej, został w 2004 roku skazany na 15 lat więzienia za przekazywanie tajnych informacji wojskowych brytyjskiej firmie, która - jak twierdzili rosyjscy prokuratorzy - faktycznie była przykrywką dla amerykańskiej CIA.

Krewni Sutiagina, jak pisze agencja AP, utrzymują, że zostali powiadomieni, iż Sutiagin będzie jednym z 11 ludzi skazanych w Rosji za szpiegostwo, którzy zostaną wymienieni na 11 osób, którym ostatnio udział w rosyjskiej siatce szpiegowskiej zarzuciły władze amerykańskie.

Wśród osób oskarżonych ostatnio w USA o działalność agenturalną znajduje się Anna Chapman (prawdziwe nazwisko Kuszczenko)- córka byłego funkcjonariusza KGB, która ma, według rosyjskich mediów, wylądować w nocy z czwartku na piątek w Moskwie. Jej nazwisko w ostatnich dniach nie schodziła z pierwszych stron tabloidów, po tym jak jej były angielski mąż Alex Chapman ujawnił pikantne szczegóły z ich życia.

bEhchgxF

Wg rosyjskich mediów, Moskwa i Waszyngton nie zamierzają komentować doniesień na temat wymiany szpiegów, a powrót do metody wymiany więźniów jest dla Amerykanów i Rosjan najlepszym sposobem rozwiązania skandalu szpiegowskiego.(PAP)

mmp/ jhp/ ro/

6581881 6581890 arch.

bEhchgya
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)