Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

IPN chce lustracji szefa delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Siedlcach

0
Podziel się

Pion lustracyjny IPN chce, by sąd uznał szefa delegatury Krajowego Biura
Wyborczego w Siedlcach Ryszarda Kosińskiego za "kłamcę lustracyjnego"; miał on zataić swe związki z
SB z lat 80.

bDaqLEkB

Pion lustracyjny IPN chce, by sąd uznał szefa delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Siedlcach Ryszarda Kosińskiego za "kłamcę lustracyjnego"; miał on zataić swe związki z SB z lat 80.

Jak ogłosił IPN na swych stronach internetowych, Biuro Lustracyjne oddziału IPN w Lublinie skierowało do tamtejszego sądu okręgowego wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec Kosińskiego oraz o wydanie przez sąd orzeczenia stwierdzającego, że złożył on niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.

Taki prawomocny wyrok oznacza pozbawienie pełnionej funkcji oraz zakaz obejmowania wszelkich urzędów publicznych na czas od 3 do 10 lat (według uznania sądu).

Według IPN, w oświadczeniu lustracyjnym Kosiński podał, że nie pracował, nie pełnił służby i nie był współpracownikiem organów bezpieczeństwa PRL w rozumieniu ustawy lustracyjnej. W toku przeprowadzonego postępowania sprawdzającego IPN ustalił jednak, że Kosiński współpracował z SB od 1982 do 1989 r., własnoręcznie podpisał oświadczenie o zachowaniu w tajemnicy faktów i treści rozmów prowadzonych z pracownikiem SB oraz przekazał ok. 60 informacji ustnie - podał IPN. Zdaniem IPN przyjął on też talon na benzynę od funkcjonariusza SB, własnoręcznie kwitując odbiór.

bDaqLEkD

Kosiński w wyjaśnieniach złożonych przed prokuratorem IPN nie przyznał się do współpracy z SB.(PAP)

sta/ itm/ gma/

bDaqLEle
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)