Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

IPN chce procesu lustracyjnego komendanta karpackiej straży granicznej

0
Podziel się

Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu Józef
Ostapkowicz złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne - uznało biuro lustracyjne IPN i
skierowało sprawę do sądu.

bDBqUPiZ

Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu Józef Ostapkowicz złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne - uznało biuro lustracyjne IPN i skierowało sprawę do sądu.

Wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec Ostapkowicza został złożony do Sądu Okręgowego w Lublinie - poinformował we wtorek IPN na swojej stronie internetowej.

Lubelskie oddziałowe biuro lustracyjne IPN wnioskuje o wydanie przez sąd orzeczenia stwierdzającego, że komendant złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. Chodzi o oświadczenie z 22 grudnia 2009 r., w którym Ostapkowicz podał, że nie pracował, nie pełnił służby i nie był współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa.

bDBqUPjb

Naczelnik Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN w Lublinie Daniel Załuski nie ujawnił bliższych szczegółów sprawy. Poinformował, że zebrany materiał dowodowy, "w tym archiwalny w postaci akt osobowych, rozkazów personalnych" dotyczących Ostapkowicza, pozwolił na skierowanie wniosku do sądu.

"Zgromadzony materiał archiwalny pozwolił uznać, iż zataił on fakt służby w organie bezpieczeństwa państwa wymienionym w artykule drugim ustawy lustracyjnej" - zaznaczył Załuski. Artykuł ten wymienia kilkanaście różnych rodzajów organów bezpieczeństwa.

Sprawą zajmuje się lubelski oddział IPN, ponieważ komendant Ostapkowicz jest zameldowany na terenie województwa lubelskiego.(PAP)

ren/ bos/ jra/

bDBqUPjh
bDBqUPjC
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)