Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

IPN: Podpisano deklarację współpracy środowisk opozycyjnych

0
Podziel się:

Organizacje pozarządowe skupiające działaczy opozycji antykomunistycznej z
lat 70. i 80. XX w. podpisały "Deklarację współpracy środowisk opozycji antykomunistycznej" -
poinformował w czwartek IPN. Lista sygnatariuszy dokumentu jest otwarta.

Organizacje pozarządowe skupiające działaczy opozycji antykomunistycznej z lat 70. i 80. XX w. podpisały "Deklarację współpracy środowisk opozycji antykomunistycznej" - poinformował w czwartek IPN. Lista sygnatariuszy dokumentu jest otwarta.

Podpisanie "Deklaracji współpracy środowisk opozycji antykomunistycznej" jest efektem współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z opozycjonistami z lat 70. i 80. XX w. należącymi do organizacji pozarządowych. W marcu tego roku powołały one tzw. Grupę Roboczą, która zajęła się przeglądem spraw mających stać się przedmiotem wspólnego - wspieranego organizacyjnie przez IPN - działania.

Jak zapisano w deklaracji, jednym z celów porozumienia jest zebranie informacji dotyczących ludzi antykomunistycznego oporu lat 1944-89. Sygnatariusze dokumentu zadeklarowali gotowość zbudowania wspólnego portalu internetowego, na którym znajdą się biogramy znaczących uczestników antykomunistycznego oporu.

Zadaniem organizacji, które podpisały dokument, jest także stworzenie ogólnopolskiej sieci archiwów opozycyjnych w charakterze archiwów społecznych. "Deklarujemy udział w budowaniu systemu rozpoznawania, zabezpieczania, gromadzenia, katalogowania i udostępniania zasobów związanych z dawną opozycją - tak, by dokumentacja peerelowskich służb specjalnych znalazła przeciwwagę w świadectwach jej przeciwników. Będziemy zabiegać o taki stan prawa w państwie, aby ujawnianie udokumentowanej prawdy o ludziach komunistycznego aparatu PRL i ich czynach, nie stwarzało zagrożenia odwetowymi działaniami prawnymi" - głosi deklaracja.

Jak stwierdzono w dokumencie, pogarszający się byt materialny byłych opozycjonistów zmusił członków porozumienia do "starań o imienne uhonorowanie przez Rzeczpospolitą osób zasłużonych w walce z komunizmem, a także ich wszechstronne wsparcie, w szczególności tych, którzy - często za sprawą swojej dawnej aktywności - egzystują dzisiaj w warunkach naruszających godność". Jednym z rozwiązań mających na celu poprawę materialnego losu byłych działaczy antykomunistycznych ma być utworzenie publicznej fundacji.

Deklarację podpisali: Andrzej Sobieraj i Wiesław M. Mizerski ze Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Radomskiego, Anna Rakocz z Federacji Ogólnopolskich Stowarzyszeń Represjonowanych w Stanie Wojennym w Częstochowie oraz Stowarzyszenia Więzionych Internowanych i Represjonowanych "WIR" w Częstochowie, Andrzej Rozpłochowski - członek Stowarzyszenia Porozumienia Katowickiego 1980 i Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, Artur Michalski ze Stowarzyszenia Klubów Weteranów Opozycji, Andrzej Terlecki z Koła im. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" ŚZŻAK, Henryk Marczak ze Stowarzyszenia Związek Weteranów Trzeciej Konspiracji w Łodzi, Wojciech Borowik i Jacek Szymanderski ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa, Sławomir Karpiński ze Stowarzyszenie 13 grudnia, Włodzimierz Domagalski ze Stowarzyszenia Solidarność Walcząca, Dariusz Zalewski i Jarosław Dubiel z Fundacji Wolność i Pokój oraz Przemysław Miśkiewicz reprezentujący Stowarzyszenie
Pokolenie.

Lista sygnatariuszy dokumentu jest otwarta.(PAP)

wmk/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.