Notowania

irak
23.04.2012 14:22

Irak chce się zbroić, a Kurdystan zaniepokojony

- Maszyny F-16 nie powinny trafić w ręce tego człowieka. Powinniśmy udaremnić to, a jeśli już samoloty te otrzyma, nie powinien pozostać na swoim stanowisku - tak o premierze Iraku mówi prezydent kurdyjskiego regionu autonomicznego na północy Iraku Masud Barzani.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*- _ Maszyny F-16 nie powinny trafić w ręce tego człowieka. Powinniśmy udaremnić to, a jeśli już samoloty te otrzyma, nie powinien pozostać na swoim stanowisku _- tak o premierze Iraku mówi prezydent kurdyjskiego regionu autonomicznego na północy Iraku Masud Barzani. *[na zdjęciu]

Barzani sprzeciwił się sprzedaży Irakowi amerykańskich samolotów bojowych F-16, gdyż uważa, że iracki premier Nuri al-Maliki może użyć je przeciwko Kurdystanowi.

W grudniu 2011 roku Stany Zjednoczone zgodziły się na sprzedaż Irakowi 36 samolotów wielozadaniowych F-16. Prezydent Barzani twierdzi, nie podając żadnych dowodów, że Maliki podczas spotkania z oficerami armii irackiej zagroził użyciem tych maszyn przeciwko Kurdystanowi.

Według Barzaniego _ mówiono wtedy o problemach pomiędzy Bagdadem a Irbilem w Kurdystanie. Iraccy oficerowie powiedzieli premierowi, aby dał rozkaz, to ruszą na Irbil. Maliki miał wtedy powiedzieć: poczekajcie na przybycie F-16 _.

Barzani oskarża szefa irackiego rządu, że działa jak dyktator, skupiając całą władzę w swych rękach. Premier z kolei zarzuca kurdyjskiemu przywódcy separatyzm i podpisywanie wbrew prawu wielu umów z zachodnimi koncernami na wydobycie ropy naftowej w Kurdystanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie wydadzą prezydenta. To nierozsądne Katar nie wyda Irakowi jego wiceprezydenta Tarika al-Haszimiego, ściganego przez irackie władze pod zarzutem kierowania szwadronami śmierci.
Nie zapłacili im za ropę. Zakręcą kurek Autonomiczny rejon kurdyjski na północy Iraku wstrzymał eksport ropy naftowej w związku ze sporem finansowym z rządem centralnym w Bagdadzie.
Tagi: irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz