Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
06.03.2009 17:20

Irak: Premier wzywa do pojednania narodowego

Premier Iraku Nuri al-Maliki zaapelował w piątek o wybaczenie dawnym sojusznikom zdominowanego przez sunnitów rządu Saddama Husajna i wezwał do pojednania.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Premier Iraku Nuri al-Maliki zaapelował w piątek o wybaczenie dawnym sojusznikom zdominowanego przez sunnitów rządu Saddama Husajna i wezwał do pojednania. *

"Musimy pojednać się z tymi, którzy popełnili błędy, którzy byli związani w tych trudnych czasach ze stroną minionego reżimu. Dziś znów są synami Iraku" - powiedział Maliki na spotkaniu przywódców plemiennych w Bagdadzie.

"Pojednamy się z nimi, ale pod warunkiem, że przyjdą do nas i odwrócą ciemną kartę historii Iraku... Co się stało, to się nie odstanie" - powiedział.

Wezwanie do pojednania pojawiło się pięć tygodni po styczniowych wyborach lokalnych, w których sprzymierzeńcy Malikiego, szyici i członkowie irackiej opozycji za czasów Husajna, przejęli władzę w środkowym i południowym Iraku.

Salman al-Dżumaili, parlamentarzysta ze zdominowanego przez sunnitów Irackiego Frontu Zgody, wyraził zadowolenie ze słów Malikiego. Zaznaczył jednak, że muszą być one poparte czynami.

"Mamy nadzieję, że te słowa zostaną zamienione w ustawy i środki pozwalające tej kategorii osób (byłym członkom saddamowskiej partii Baas) wrócić do społeczeństwa" - powiedział.

Ugrupowania polityczne w Iraku formują teraz bloki większościowe w radach prowincji w całym Iraku przed wyborami parlamentarnymi, które mają się odbyć pod koniec roku.

Maliki próbuje stworzyć rady plemienne, które doradzałyby lokalnym władzom. Ich tworzenie spotkało się ze sprzeciwem ze strony członków głównych partii politycznych, według których ma to na celu wzmocnienie pozycji szyickiego przywódcy przed wyborami i komplikuje wspierane przez USA wysiłki zmierzające do pojednania politycznego. (PAP)

keb/ kar/

2153 4384

Tagi: irak, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz