Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
24.07.2006 17:44

Irak: Proces Saddama Husajna odroczony do środy

(odroczenie procesu)

Podziel się
Dodaj komentarz

(odroczenie procesu)

24.7.Bagdad (PAP/Reuters,AP) - Wznowiony po dwóch tygodniach przerwy proces obalonego prezydenta Iraku Saddama Husajna został w poniedziałek odroczony do środy. Saddam Husajn w przeddzień został hospitalizowany i nakarmiony przez rurkę (zgłębnik) po 16 dniach głodówki.

Obrońcy Saddama zbojkotowali poniedziałkową sesję w proteście przeciwko, jak to określają, odrzuceniu przez sąd ich żądań uczciwego procesu.

Obrońcy zarzucili Amerykanom, że siłą nakarmili ich klienta, by złamać jego wolę i zakończyć strajk głodowy, którym Saddam protestował przeciwko niewystarczającej ochronie swych obrońców. 21 czerwca zginął Chamis al-Obeidi, trzeci zamordowany od początku procesu prawnik z zespołu obrońców.

Prokurator trybunału, przed którym toczy się proces Saddama i jego współpracowników, Dżafar al-Musawi powiedział, że stan zdrowia byłego prezydenta jest stabilny i oskarżony powinien być w stanie pojawić się w sądzie w tym tygodniu. Proces Saddama i jego pomocników, sądzonych za zgładzenie 148 szyitów z miejscowości Dudżail w odwecie za nieudany zamach na dyktatora dokonany tam w 1982 roku, toczy się w Bagdadzie od października zeszłego roku. Proces wszedł w końcową fazę. Prokurator żąda kary śmierci dla Saddama i dwóch innych oskarżonych.

Główny sędzia Rauf Abdel Rahman zarzucił w poniedziałek obrońcom marnotrawienie czasu sądu i zarzucił przyrodniemu bratu dyktatora, Barzanowi al-Tikriti, byłemu szefowi służby bezpieczeństwa, że "od dzieciństwa" miał unurzane we krwi ręce. Sędzia Rahman powiedział prokuratorowi Dżafarowi al-Musawi, że powinien otworzyć dochodzenie przeciwko Barzanowi "z zarzutu o prowokowanie do zabijania Irakijczyków".

Sąd wysłuchał ostatecznego podsumowania przedstawionego przez prawnika z urzędu reprezentującego Barzana, który nie zgodził się na zastępstwo i prosił o czas na znalezienie innego adwokata lub na przekonanie swoich obrońców do powrotu. Jego żądanie oddalono.

Barzan jest jednym z trzech współoskarżonych, którzy, jak się przypuszcza, wzięli udział w strajku głodowym, co jednak nie osłabiło jego zwykłej arogancji. Oprócz Barzana głodówkę mieli prowadzić były wiceprezydent Taha Jassin Ramadan i Awad Hamed al- Bandar, który stał na czele Irackiego Sądu Rewolucyjnego.

Proces został odroczony do środy, kiedy przedstawione zostaną przez obrońców pozostałych oskarżonych końcowe podsumowania.

Po wysłuchaniu podsumowań sąd najprawdopodobniej ogłosi przerwę do czasu ogłoszenia wyroku, który spodziewany jest w połowie sierpnia. (PAP)

klm/ ap/

5255, 5146, 4903,4740, arch.

Tagi: irak, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz