Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
24.02.2006 19:51

Irak: Rakiety spadły na święte miejsce szyitów blisko Bagdadu

24.2.Bagdad (PAP/AP) - Dwie rakiety spadły w piątek na święte miejsce dla szyitów - grobowiec Salmana al-Farisiego niedaleko Bagdadu. Nie ma rannych, ale są zniszczenia - podał asystent szyickiego polityka.

Podziel się
Dodaj komentarz

*24.2.Bagdad (PAP/AP) - Dwie rakiety spadły w piątek na święte miejsce dla szyitów - grobowiec Salmana al-Farisiego niedaleko Bagdadu. Nie ma rannych, ale są zniszczenia - podał asystent szyickiego polityka. *

Po zachodzie słońca grobowiec Salmana al-Farisiego został zaatakowany dwiema rakietami - powiedział Dżamal al-Saghir, asystent Abdula Aziza al-Hakima.

Jedna rakieta trafiła w bramę grobowca, a druga eksplodowała kilka metrów obok świątyni.

Grobowiec znajduje się w wiosce Salman Pak, 30 km na południowy wschód od Bagdadu. Salman Al-Farisi, nazywany też Salmanem Czystym, był Persem, który nawrócił się na islam i został jednym z towarzyszy Mahometa - był jego cyrulikiem.

Świątynia nad jego grobem uważana jest za święte miejsce.

W środę rano eksplozja zniszczyła pokrytą złotem kopułę szyickiego meczetu-mauzoleum Askarija w Samarze, zwanego też Złotym Meczetem, i część murów tej świątyni. Znajdują się w niej groby dwóch z 12 szyickich imamów, Alego al-Hadiego (zm. w 868 r.) i Al-Hasana al-Askariego (zm. w 874 r.). Szyici w całym Iraku odpowiedzieli atakami na meczety sunnickie. Od środy w starciach w samym Bagdadzie zginęło około 200 osób. (PAP)

klm/ mc/

7349,7423,arch.

Tagi: irak, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz