Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irak rozważa zaproszenie rebeliantów na rozmowy

0
Podziel się:

Władze irackie rozważają możliwość
zaproszenia umiarkowanych ugrupowań rebelianckich na rozmowy o
pojednaniu narodowym - podały w poniedziałek źródła w kancelarii
premiera Iraku.

Władze irackie rozważają możliwość zaproszenia umiarkowanych ugrupowań rebelianckich na rozmowy o pojednaniu narodowym - podały w poniedziałek źródła w kancelarii premiera Iraku.

Przywódcy iraccy spotkają się, aby uzgodnić definicję "ruchu oporu", po czym zaproszą przedstawicieli niektórych grup rebelianckich na rozmowy. Początkowo planowano je na drugą połowę czerwca, ale teraz jako datę ich rozpoczęcia wymienia się 22 lipca.

Nie jest jasne, czy wiadomość ta oznacza, że zdominowany przez szyitów rząd iracki łagodzi swe podejście do sunnickich rebeliantów, którzy starają się go obalić.

Premier Nuri al-Maliki powiedział, że nie zamierza pertraktować ze zwolennikami obalonego prezydenta Saddama Husajna, ani z innymi radykalnymi ugrupowaniami sunnickimi, bo "mają na rękach iracką krew".

Jednak przywódcy iraccy, w tym Maliki, dają do zrozumienia, że są gotowi nawiązać dialog z ugrupowaniami umiarkowanymi. Rozumieją przez nie tych rebeliantów, którzy skupiają się na walce z wojskami koalicyjnymi i nie atakują cywilów.

Prezydent Iraku Dżalal Talabani oświadczył w niedzielę w Sulejmanii, że władze są bliskie porozumienia z pewnymi ugrupowaniami rebeliantów.

Talabani wyraził nadzieję, że śmierć przywódcy irackiej Al-Kaidy, Abu Musaba Zarkawiego, doprowadzi do podziałów w obozie rebeliantów i wzywał ich, by "weszli na drogę pokojowego oporu".

Zapytany o ruch oporu przeciwko siłom wielonarodowym, Talabani odparł: "Jesteśmy bliscy osiągnięcia porozumienia z nimi [częścią partyzantów]. Rok obecny może być rokiem uregulowania".

Wcześniej Talabani informował, że przedstawiciele jego kancelarii spotykają się z reprezentantami rebeliantów. Również Amerykanie potwierdzili, że rozmawiają z Irakijczykami powiązanymi z sunnicką rebelią; nie wyjawili jednak, z kim dokładnie się kontaktują.

O kontaktach z opozycją sunnicką wspominał w kilku wywiadach ambasador USA w Bagdadzie Zalmay Khalilzad. Wyraźny spadek liczby zabitych żołnierzy amerykańskich w marcu (do 31, wobec przeciętnie około 70 w poprzednich pięciu miesiącach) przypisał otwarciu dialogu z mniejszością sunnicką, niezadowoloną z utraty dominującej pozycji, jaką miała za czasów Saddama. Jednak po marcu straty amerykańskie znów wzrosły (76 zabitych w kwietniu, 69 w maju). (PAP)

xp/ ro/ 2328 2906 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)