Notowania

irak
09.11.2009 15:32

Irak: Wybory parlamentarne odbędą się 21 stycznia

Wybory parlamentarne w Iraku odbędą się 21 stycznia - poinformował w poniedziałek przewodniczący irackiej komisji wyborczej Faradż al-Hajdari.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wybory parlamentarne w Iraku odbędą się 21 stycznia - poinformował w poniedziałek przewodniczący irackiej komisji wyborczej Faradż al-Hajdari.

Dzień wcześniej iracki parlament przyjął długo oczekiwaną ordynację wyborczą. Styczniowe wybory będą ostatnimi, które odbędą się za obecności armii USA w Iraku. Stany Zjednoczone, które obecnie utrzymują w Iraku 117 tys. żołnierzy, mają się całkowicie wycofać do 2011 roku.

Hajdari poinformował, że list w sprawie terminu wyborów został przesłany do prezydenta i w poniedziałek w rozmowie telefonicznej data ta została potwierdzona.

Według agencji AFP trwający w Iraku konflikt wyznaniowy między szyitami a sunnitami zwiększa wyborcze szanse dwóch bloków laickich.

Jednak zdaniem politologa Ibrahima al-Sumaidaja, w czasie najbliższych wyborów - inaczej niż w 2005 roku - czynnik wyznaniowy nie będzie miał tak wielkiego znaczenia, a w przyszłym parlamencie konflikt zarysuje się nie tyle między sunnitami a szyitami, ile między ugrupowaniami laickimi a religijnymi.

W niedzielę deputowanym udało się przezwyciężyć sporny punkt dotyczący sposobu głosowania w Kirkuku - bogatej w ropę prowincji, gdzie większość stanowią Kurdowie, którzy pragną autonomii, co kontestuje mniejszość arabska i turkmeńska. Szczegółów rozwiązania nie podano. (PAP)

ksaj/ mc/

5096698 arch.

Tagi: irak, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz